Rok 2021 byl v Česku s průměrnou teplotou osm stupňů Celsia druhý nejchladnější za posledních deset let. Studenější byl pouze rok 2013 s průměrem o 0,1 stupně nižším. Srážkově byl loňský rok průměrný, spadlo 99 procent dlouhodobého normálu. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
Loňský rok byl druhý nejchladnější za poslední dekádu
Loňská průměrná teplota vzduchu osm stupňů Celsia byla o 0,1 stupně vyšší, než je normál, který meteorologové vypočítávají z dat za roky 1981 až 2010. „Jde o první teplotně normální rok od roku 2013,“ uvedly meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.
Chladnější byl rok 2021 zejména ve srovnání s předchozími třemi lety. V roce 2020 se průměrná teplota vzduchu v Česku dostala na 9,1 stupně, o rok dříve na 9,5 stupně. V roce 2018 vystoupala až na 9,6 stupně Celsia.
Nízké teploty panovaly loni zejména na jaře. Duben byl ve srovnání s běžnou hodnotou pro tento měsíc o 2,5 stupně chladnější. V květnu činila odchylka od normálu minus 2,4 stupně Celsia.
Následoval nezvykle teplý červen, kdy teploměry ukazovaly v průměru o tři stupně více než obvykle. Šestý kalendářní měsíc loňského roku tak byl třetím nejteplejším červnem od roku 1961, kdy začali meteorologové měsíční průměry počítat.
Obvyklé množství srážek
Množstvím srážek se loňský rok podle předběžných údajů nevymykal obvyklým hodnotám. Roční úhrn 678 litrů vody na metr čtvereční představoval 99 procent dlouhodobého normálu.
Mezi deštivé měsíce patřily hlavně květen a srpen, kdy spadlo 143, respektive 133 procent obvyklého množství srážek. Naopak mimořádně suché bylo září, kdy napršely jen dvě pětiny srážkového normálu, což z tohoto měsíce činí čtvrté nejsušší září od roku 1961, uvedl ČHMÚ.