Žraloci jsou letos v Paříži, filmaři jim ale prý pověst zničili mnohem dřív

Aby potvrdila připravenost francouzské metropole na olympijské hry, prosazuje tvrdohlavá starostka triatlon, během nějž budou stovky sportovců plavat Seinou. Jenže problém nakonec není znečištěná voda, ale obří predátor, který na plavce začne útočit. Letošní film Žraloci v Paříži je jedním z mnoha, které tyjí z lidského strachu z těchto zvířat. Podle některých hlasů filmy na dlouhá léta pošramotily image žraloků a přispěly k jejich vybíjení.

Každé léto se objevuje minimálně jeden film se žraloky, letos je to titul Netflixu se žralokem mako, který se kvůli změnám klimatu přizpůsobí sladkým vodám, což ho dovede až do pařížských katakomb. Na zmíněné streamovací platformě šlo v červnu o hit.

„Na filmu je nejlepší, že se bere zcela vážně, což je klíčová ingredience každého takového titulu, který je tak špatný, až je dobrý,“ napsal o něm list The Telegraph, podle nějž tvůrci věří, že nesou vážné poselství o ničivém dopadu lidstva na životní prostředí, což „směšnost“ titulu prý ještě zvyšuje.

Podle Jamese Wrighta, experta z londýnského akvária, je myšlenka hromadného útoku žraloků mako přitažená za vlasy. „V tomto filmu je tolik vědeckých faktů jako ve Vetřelci,“ sdělil serveru Time Out s tím, že žraloci rozhodně nejsou bezduší zabijáci, kteří by agresivně vplouvali do skupiny lidí. Naopak by je prý takové množství elektrických impulsů a vibrací poslalo opačným směrem.

Strach z neviděného

Zatímco štáb režiséra Xaviera Gense se mohl spolehnout na digitální tvory, režisér Steven Spielberg v nejslavnějším „žraločím“ filmu, Čelistech z roku 1975, takovou možnost neměl. Úvodní scénu útoku šlo ještě natočit bez predátora. Herečka Susan Backlinieová byla připoutána k lanům, s nimiž štáb škubal a ona musela kopat ze všech sil, aby zůstala nad hladinou, jak se vzpomínalo v jejím letošním nekrologu.

Natáčení však komplikovala poruchovost mechanizovaných atrap, které zastupovaly velké bílé žraloky. Buď se potopily nebo zkorodovaly kvůli slané vodě. Herci tak trávili dlouhé chvíle čekáním, až se modely opraví, to však podle Spielberga paradoxně vedlo k lepšímu filmu. Musel být totiž vynalézavý, aby vytvořil napětí, aniž by bylo žraloka vidět.

„Měli jsme vlastně štěstí, že se žralok pořád rozbíjel. A byla to nakonec i výhoda pro diváky, protože jde o děsivější podívanou, když ze žraloka tolik nevidíte,“ řekl režisér před dvěma lety v pořadu BBC Desert Island Disc. Rozpočet se třikrát zvyšoval, točilo se 159 dní místo původně plánovaných 59 a scénář se do poslední chvíle přepisoval. Přesto se Čelisti staly prvním blockbusterem v historii. I proto, že odstartovaly nejen v několika velkých městech, jak bývalo zvykem, ale že producent udělal „kobercový nálet“ hned na čtyři stovky kin najednou.

Mezi Spielbergovy následovníky se podle žebříčků divácké popularity počítá třeba thriller Mělčiny z roku 2016, v němž se také žralok odhaluje postupně, čímž režisér Jaume Collet-Serra stupňuje napětí. Surfařka ve snímku uvázne na kameni asi dvě stovky metrů od liduprázdné mexické pláže. Kolem ní krouží predátor a ona musí vymyslet, jak se dostat zpět na břeh předtím, než přijde příliv. Ironií je, že při natáčení štáb používal zábrany proti skutečným žralokům.

I ve filmu 47 metrů u roku 2017 se mladé ženy dostanou do nesnází, když se nechají zavřít do klece a spustí se do hlubin, odkud se nejlépe pozorují obří žraloci. Jenže klec se utrhne z jeřábu a uvězněné sestry skončí na dně oceánu v hloubce 47 metrů. Podle reakcí se filmařům daří vyvolat hrůzu jak z uzavřeného prostoru, tak z hloubky, v níž se nedá orientovat.

Jedněmi z nejlepších polozapomenutých žraločích filmů jsou podle žebříčků i australský Útes smrti (2010) nebo survival drama Otevřené moře (2003), v němž potká krutý osud dva potápěče, na něž zapomene výletní loď v Karibiku. Točilo se dokonce s živými zvířaty. „Někdy na vás může mít film skutečný fyzický účinek. Dostane se vám pod kůži a obejde reflex, který vám říká, že je to jen film,“ napsal o tomto snímku známý filmový kritik Roger Ebert.

Se žraloky chtěl hrát i Trump

Žraloci se však stali hvězdami i mnohem „béčkovějších“ titulů typu The Meg, v němž prehistorické monstrum závodí v plavání s Jasonem Stathamem. Někdy tak tvůrci prokazují nadhled, kdy si „utahují“ z žánrových klišé. Ve filmu Útok z hlubin (1999) od režiséra Rennyho Harlina vědkyně vytvoří geneticky upravené predátory, kteří útočí koordinovaně, dokáží vyřadit z provozu kamerový systém, stejně jako plavat dozadu.

Nechvalně známý je i titul s všeříkajícím názvem Žralok na kokainu, který ale není aspoň v některých aspektech tak odtržený od reality, jak by se zdálo. Vlajkovou lodí podobných titulů je ale série Žraločí tornádo produkční společnosti The Asylum, proslulé pokleslými kopiemi blockbusterů. Ve Žralokonádu se žraloci skutečně pohybují za pomoci tornáda, šplhají po laně či útočí na vrtulníky.

Ve filmu Žraločí tornádo 3 měl v roce 2015 dokonce hrát prezidenta Donald Trump. Prý s nabídkou nadšeně souhlasil. „Nebyl první volbou, tato čest připadla Sarah Palinové, ale jednání s ní ztroskotala,“ psal před lety server The Independent. Trump údajně dostal smlouvu, jenže pak začal přemýšlet o kandidatuře na skutečného prezidenta, takže se odmlčel, dodal list The Hollywood Reporter. Podle producentů jim ale stejně hrozil žalobou, když role připadla někomu jinému.

Katarze má vysokou cenu

Proč ale v podobných filmech chce nejen hrát Donald Trump, ale diváci se na ně chtějí stále dívat? BBC hovořila s forenzní psycholožkou Susan Youngovou, podle níž sledování děsivých filmů v komfortu domova umožňuje čelit strachům bez skutečného nebezpečí, čímž se prý uvolní zadržované emoce v bezpečném a kontrolovaném prostředí.

„Znamená to, že lidé mohou čelit hraničním situacím a sledováním extrémního obsahu testují své vlastní limity a hranice. A že následné uvolnění emocí je formou katarze,“ uvedla nedávno pro zpravodajský server této stanice. Katarze, za niž ale reálná zvířata zaplatila až příliš vysokou cenu, doplnil by třeba Spielberg.

Ten několikrát uvedl, že lituje decimace žraločí populace i kvůli svému filmu, který podle některých pošramotil „image“ těchto tvorů a přispěl k jejich vybíjení. Podle serveru Science lidé zabijí ročně kolem sta milionů žraloků. BBC tak dodává, že žraloci nejsou sériovými vrahy z filmů, ale ve skutečnosti oběťmi lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...