Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.

„V tuto chvíli bychom ocenili trochu soukromí. Teď když už není s námi, je ve světě velká díra. Ale jak by řekl on sám: ‚Dívejte se na koblihu, ne na díru,‘“ stojí v prohlášení na oficiálním facebookovém účtu umělce.

Agentura AP poznamenala, že příčina smrti není bezprostředně známá, ale režisér v minulosti veřejně informoval o své rozedmě plic.

S ohledem na svá vizuálně ohromující, znepokojivá a nevyzpytatelná díla plná snových sekvencí a bizarních obrazů byl Lynch považován za mistra surrealismu a jednoho z nejinovativnějších filmových tvůrců své generace, napsala agentura Reuters. V roce 2019 obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo. „Stal se prvním populárním surrealistou,“ popsala ho kdysi známá, již zesnulá kritička Pauline Kaelová.

Umělec s aurou excentričnosti, ale i lidovosti nechtěl příliš vysvětlovat své filmy, které na diváky měly působit spíš podvědomou silou obrazu než zjevnými a snadno popsatelnými dějovými body. Mezi jeho známé tituly patří snímek Zběsilost v srdci, oceněný v roce 1990 Zlatou palmou na festivalu v Cannes, horor z roku 1977 Mazací hlava či mysteriózní Lost Highway z roku 1997.

„Film nebo obraz, každá věc je svým vlastním druhem jazyka, a není správné snažit se říct totéž slovy. Ta slova tam nejsou,“ řekl v rozhovoru v deníku The Guardian v roce 2018.

Jeho filmový styl dal vzniknout termínu „lynchovský“, který časopis Vanity Fair popsal jako podivný, hrůzu nahánějící a pomalý. Režisér ve svých filmech vkládal makabrózní a znepokojivé prvky do všednosti a obyčejnosti a umocňoval jejich působivost hudbou. Lynch říkal, že ho nezajímá jen příběh, ale také nálada filmu, kterou podle něj vytvářejí vizuální prvky a zvuk.

Jeho život ovlivnila Philadelphia i český emigrant

David Lynch se narodil 20. ledna 1946 v americkém státě Montana. Jeho otec pracoval pro americké ministerstvo zemědělství a rodina se často stěhovala. Lynch jednou popsal své dětství jako „krásné“, ale jako student umění na Pennsylvania Academy of Fine Arts se setkal i se sešlejší stránkou Spojených států, když žil s manželkou a malou dcerou ve zchátralé oblasti Philadelphie, v níž bujel zločin.

Město jednou popsal jako to, co mělo největší vliv na jeho život. Zkušenost s raným otcovstvím zase mohla inspirovat film Mazací hlava, jeho znepokojující halucinační debut, který se stal kultovním filmem půlnočních promítání.

Jedním z Lynchových vzorů byl v té době i český scenárista František Daniel, který emigroval do USA v roce 1969 a stal se uznávaným pedagogem na významných filmových školách včetně losangeleského AFI, kde Lynch začátkem 70. let studoval. Lynch o muži, který navzdory konsensu na škole podporoval jeho zmíněnou Mazací hlavu, prohlásil, že byl „nejlepším učitelem, kterého kdy měl“.

Když Mazací hlavu viděl producent Mel Brooks, najal Lynche, aby režíroval film Sloní muž o těžce zdeformovaném muži ve viktoriánském Londýně. Snímek byl v roce 1981 nominován na osm Oscarů, a přestože sošku nezískal, dostal Lynche do hlavního proudu. Jeho další film, sci-fi epos Duna z roku 1984, byl však komerčním propadákem.

O dva roky později byl Lynch zpět na vrcholu s Modrým sametem, ve kterém se ponořil do tajemného podsvětí na malém městě v Severní Karolíně. Někteří kritici považovali snímek za mistrovské dílo a nejlepší film desetiletí.

Fenomén Twin Peaks

V roce 1990 vytvořil Lynch společně s Markem Frostem pro televizní stanici ABC mysteriózní kriminální seriál Městečko Twin Peaks. Série oceněná cenou Emmy se stala kulturním fenoménem a v roce 2017 vzniklo pokračování.

Vyšetřování vraždy středoškolačky Laury Palmerové v poklidném městečku vychází podle Lynche z vychýlené reality obydlené excentrickými individualisty ovládanými chtíčem, drogami či penězi. „Každé maloměsto má svoji vnější tvář, pod níž se skrývají tisíce velmi rozdílných a tajemných věcí. A my jsme s potěšením vytahovali na denní světlo právě ty utajované skutečnosti, jež člověka naplňují vnitřním děsem,“ vysvětlil kdysi filmař.

Také film Mulholland Drive, Lynchova hollywoodská záhada z roku 2001, měla být původně televizním dílem, ale vysílací síť ho nechtěla, a nakonec se proto dostal až na velké plátno. V roce 2016 byl 177 kritiky z celého světa vyhlášen v průzkumu BBC nejlepším filmem 21. století.

V pozdějších letech se Lynch věnoval natáčení dokumentů, krátkých filmů, hudbě, malbě a tvořil i na YouTube. Vydával alba, videoklipy, soundtracky a knihy, třeba své memoáry Místo snění z roku 2018. Propagoval také meditaci. Lynchova retrospektiva s akcentem na výtvarné dílo se má letos představit v galerii DOX. „Málo se ví, že je Lynch absolventem umělecké školy, že vystudoval malířství a sochařství,“ uvedl kurátor Otto M. Urban.

Uznávaný režisér byl čtyřikrát ženatý a měl čtyři děti. „Miluji to, co dělám, a dostávám se k práci na věcech, na kterých pracovat chci. Přál bych si, aby tu příležitost měl každý,“ řekl v rozhovoru pro Vulture.com v roce 2018.

Spielberg: Obstál ve zkoušce času

„Miloval jsem Davidovy filmy, které ho definovaly jako jedinečného, vizionářského snílka, jehož dílo vypadalo jako opravdová ruční práce,“ uvedl v prohlášení podle listu Variety režisér Steven Spielberg, jenž Lynche obsadil do role Johna Forda v autobiografickém snímku Fabelmanovi.

„Jeden z mých hrdinů hrál dalšího z mých hrdinů. Bylo to neskutečné a vypadalo to jako scéna z jednoho z Davidových vlastních filmů. Světu bude chybět jeho originální a jedinečný hlas. Jeho filmy již prošly zkouškou času a obstojí v ní vždycky,“ dodal Spielberg.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 12 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánovčera v 18:10

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
včera v 16:34

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...