Zemřel hudebník Quincy Jones. Od gangů došel na vrchol

Ve věku 91 let zemřel americký hudebník, skladatel a trumpetista Quincy Jones. Umělec a producent, který za desítky let trvající kariéru získal 28 cen Grammy, spolupracoval s hvězdami, jako byli Michael Jackson, Frank Sinatra či Ray Charles.

„Dnes se musíme s plnými, ale zlomenými srdci podělit o zprávu, že náš otec a bratr Quincy Jones zemřel,“ uvedla v prohlášení hudebníkova rodina. „A přestože je to pro naši rodinu neuvěřitelná ztráta, oslavujeme skvělý život, který prožil, a víme, že už nikdy nebude nikdo jako on.“

Jonesův agent Arnold Robinson uvedl, že umělec zemřel obklopen rodinou v neděli večer ve svém domě v losangeleské čtvrti Bel Air.

Quincy Delight Jones Jr. se narodil v roce 1933 v Chicagu, a jak poznamenává agentura AP, postupně se vypracoval od kontaktů s gangy v jižní části tohoto města až na vrchol showbyznysu. „Zachránila ho hudba,“ píše agentura.

Už jako kluk začal hrát v Chicagu na klavír a tento nástroj změnil směr jeho života i o pár let později, když se s kamarády už ve státě Washington vloupal do rekreačního centra. Na pódiu tam stál právě klavír. „Vyšel jsem nahoru, zastavil se, zadíval se a pak na něj chvíli hrál,“ vzpomínal ve své autobiografii. „Tam jsem začal nacházet klid. Bylo mi 11. Věděl jsem, že tohle je pro mě to pravé. Navždy.“

Po střední škole získal tento „všestranně nadaný hudební titán“ stipendium na vyhlášené Berklee School of Music v Bostonu, později studoval kompozici v Paříži, kde pracoval také jako aranžér pro Jacquese Brela či Charlese Aznavoura.

Produkoval komerčně nejúspěšnější album všech dob

Jako producent v oblasti pop music zaznamenal svůj první velký úspěch se singlem It's My Party (1963) mladé zpěvačky Lesley Goreové. Do popředí se ale dostal především díky třem albům, která produkoval pro zpěváka Michaela Jacksona – Off The Wall, Thriller a Bad. Thriller (1982), kterého se podle některých zdrojů prodalo přes 110 milionů kusů, se stal komerčně nejúspěšnějším albem v dějinách pop music.

Jones také dohlížel na vznik singlu We Are the World, který v roce 1985 natočily hvězdy světové hudby na pomoc obětem hladomoru v Africe. Jen na této nahrávce spolupracoval s Jacksonem, Bobem Dylanem, Billym Joelem, Steviem Wonderem či Brucem Springsteenem.

„Po dlouhá léta bylo nepravděpodobné najít milovníka hudby, který by nevlastnil alespoň jednu nahrávku s jeho jménem, nebo lídra v zábavním průmyslu i mimo něj, který by k němu neměl nějaký vztah,“ konstatuje AP.

Autor filmové hudby

Jones také komponoval filmovou hudbu a celkem je podepsán pod více než třicítkou snímků, včetně Kaktusového květu režiséra Gena Sakse nebo V žáru noci Normana Jewisona. Získal dva čestné Oscary a v roce 1971 se stal první černošským hudebním režisérem jejich slavnostního předávání. O pár desítek let později zase organizoval oslavy inaugurace prezidenta Billa Clintona.

V mládí nebyl aktivistou, ale změnil se poté, co se v roce 1968 zúčastnil pohřbu Martina Luthera Kinga mladšího. Angažoval se v boji proti HIV/AIDS, za vzdělání dětí a za péči o chudé po celém světě; říkal, že „nejlepší a jediný užitečný aspekt slávy a popularity je mít nástroj pro pomoc druhým“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...