Západní lesk v ulicích východního bloku. Varšava láká na Muzeum neonů

3 minuty
Události v kultuře: Muzeum neonů ve Varšavě
Zdroj: ČT24

Unikátní Muzeum neonů, které se zaměřuje na často opomíjenou oblast užitého umění, patří k největším turistickým lákadlům současné Varšavy. Sbírka představuje desítky světelných reklam, které od poloviny dvacátého století zářily v polských městech. Za jejich rozmachem přitom nejprve stála propaganda, která chtěla fádním socialistickým ulicím přinést trochu západního lesku.

Psal se rok 1956, když Moskva dala vládám komunistického bloku úkol, ať jejich města, hlavně ta hlavní, září. Snažila se tak dosáhnout toho, aby se centra východního bloku alespoň navenek podobala západním metropolím. Tak začala éra neonizace.

„Největší rozmach neonů v Polsku připadá na šedesátá a sedmdesátá léta. Potom bohužel přišel rok 1981 a výjimečný stav, který tento proces drasticky ukončil,“ vypráví průvodkyně muzea Olga Choinska.

Neon jako symbol doby

Práce na světelných reklamách se ve své době ujali nejlepší polští designéři. Právě jejich díla si vedení muzea přálo zachovat. Neony totiž později začaly hlavně z varšavských budov mizet.

„Jsou památkou na ony doby a jistým způsobem i jejich symbolem. Pro nás jsou ale důležité i kvůli tomu, že představují pokračování polské grafiky a užitého umění,“ upozorňuje Choinska.

Za sbírkou stojí společnost pro péči o staré neony, která vznikla v roce 2005. Veřejnosti pak své poklady zpřístupnila o sedm let později. „Naše sbírka se od té chvíle úspěšně rozrůstá,“ říká Choinska.

Muzeum sídlící v bývalé tovární hale v ulici Minska historické reklamní nápisy také opravuje a restauruje – třeba i za pomoci původních nákresů, pokud se dochovaly. Na návrat do své někdejší zářící podoby tak ve varšavském muzeu čeká třeba i český neon, který od sedmdesátých let zdobil jedno žatecké květinářství.

Muzeum vlastní soukromníci a vydělat si na sebe musí samo. O návštěvníky ale nemá nouzi, patří k vyhledávaným cílům turistů z Polska i ciziny. Ti tu vedle vstupného můžou peníze utratit i za originální suvenýry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 14 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 15 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 18 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...