Začíná Pražské jaro, Mou vlast zahrají Berlínští filharmonici

Tradičně v den výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho Mou vlastí se 12. května otevírá hudební festival Pražské jaro. Cyklus symfonických básní tentokrát v pražském Obecním domě provedou Berlínští filharmonici. Koncert v přímém přenosu nabídne také Česká televize.

Má vlast v podání Berlínských filharmoniků pod taktovkou Kirilla Petrenka je úvodní z celkem pěti desítek koncertů letošního ročníku. „Festival Pražské jaro je opravdu mezinárodní hudební festival, což je důležitý rozměr, protože vytváří pomyslný most, který spojuje domácí špičkovou hudební scénu s děním v zahraničí. Takže Pražské jaro přiváží kromě Berlínských filharmoniků ještě například dva nejlepší italské orchestry,“ upozornil ředitel festivalu Pavel Trojan.

Zájem mezi posluchači je jak o Filharmonický orchestr milánské opery La Scala, tak o orchestr Národní akademie Svaté Cecílie z Říma, kde jako hlavní hostující dirigent působí Jakub Hrůša. Stejnou pozici zastává i v České filharmonii. Od letošního podzimu se ujímá coby hudební ředitel vedení Královské opery v londýnské Covent Garden. Na Pražském jaru bude mimo jiné stát také v čele koncertního provedení Smetanovy opery Libuše.

„Od adrenalinem nabitých finálových kol soutěže v oboru lesní roh a housle a narozeninového koncertu k 75 letům soutěže Pražské jaro přes emocemi protkaný písňový recitál Miah Perssonové, koncert Filharmonického orchestru Francouzského rozhlasu až po oslavu experimentu na Prague Offspring,“ zmínila další nabídku programu mluvčí festivalu Kateřina Koutná.

Jedenáct tisíc strun či světelný les s hudbou

Letošní novinkou je program pro mladé publikum nazvaný SpringTEEN. K zajímavostem patří spektakulární skladba 11 000 strun, v níž bude současně znít padesát klavírů. Na závěrečném koncertu 3. června zazní v provedení České filharmonie vedené Davidem Robertsonem skladba Superorganisms, kterou zkomponoval Miroslav Srnka.

Uvedení skladby 11 000 strun
Zdroj: MHF Pražské jaro/Busoni-Mahler Foundation/Anna Cerrato

Festival Pražské jaro se připojuje k letošním oslavám Roku české hudby, připomínajícím dvě stě let od narození zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany. Centrem smetanovských oslav je skladatelovo rodiště Litomyšl, Pražské jaro se zapojí mimo jiné panelovou diskusí o fenoménu Česka jakožto velmoci klasické hudby.

Hudbu na 79. ročníku Pražského jara doplní také výstavní projekt Pražské jaro Art Salon. Díla Petra Nikla, Ivana Pinkavy či Iry Svobodové na téma Má vlast si bude možné prohlédnout při koncertech a následně vydražit na aukci, jejíž výtěžek podpoří festival Pražské jaro. Ve spolupráci s festivalem Signal pak před Rudolfinem vznikla interaktivní instalace Co Čech, to muzikant. Ve světelných kmenech symbolického hudebního lesa mohou zájemci rozehrát a propojit různé skladby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 6 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 19 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 23 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...