World Press Photo na dosah

Praha – Pražský primátor Bohuslav Svoboda večer předá Cenu Prahy, jež každoročně předznamenává zahájení výstavy snímků z mezinárodní soutěže World Press Photo. Fotografie budou k vidění od 16. září do 9. října v prostorách Karolina. Letošního ročníku prestižní soutěže se zúčastnilo bezmála 5 700 profesionálů, porota měla k dispozici více než sto tisíc snímků. Ocenila celkem 54 fotografů. Portfolio snímků, které budou na pražské výstavě, je tak ucelený přehled zásadních a výjimečných událostí loňského roku.

Vítězným snímkem se stala fotografie zachycující silný příběh znetvořené dívky ze středního Afghánistánu a následky zlovůle velitelů Tálibánu, kteří ji za útěk od manžela-tyrana uřezali nos a uši. Působivý portrét Bibi Aishy od fotografky Jodi Bieber v sobě ukrývá děs i krásu - síla obrazu spočívá v důstojnosti mladé ženy a chápavém přístupu fotografky.

Nevypovídá pouze o případu samotné Aishy, ale i o osudech dalších žen po celém světě, jejichž životy jsou stále v nebezpečí. „Nejdřív vidíte ženu. Až teprve pak si začínáte všímat, co se jí vlastně stalo. To lidi opravdu zasáhne. Myslím, že to každý prožíval velmi silně,“ podotkla Anna Lena Mehrová z World Press Photo.

„World Press Photo každoročně mapuje všechno, co se stalo v roce 2010. “Zjednodušit by se to dalo do dvou oddílů. Jedním jsou přírodní katastrofy a důsledky pro jejich obyvatele a druhým takové ty místní bojůvky, války, poloválky, konflikty. Dominantní fotografie jsou samozřejmě aktuality, které se rozlišují asi v pěti kategoriích," přiblížila hlavní organizátorka World Press Photo Michaela Kindlová.

A jaké jsou současné trendy žurnalistické fotografie podle Michaely Kindlové? „Pokud pomineme technické změny, tak samozřejmě letos poprvé tady například vidíme fotografie z Googlu, fotografie z ulic. Čím je doba rychlejší, tím už je těch neprobádaných míst méně a méně. World Press Photo vždycky přineslo nějaké fotky, které do té doby nikdo ještě neobjevil, a to samozřejmě postupem času ubývá,“ říká.

World Press Photo za rok 2010 / autor: Adam Pretty (Tom Daley, britský skokan do vody, při kvalifikaci na Olympijských hrách mládeže v Singapuru)
Zdroj: Adam Pretty/ČTK/AP

Prestižní výstava byla v metropoli poprvé k vidění v roce 1990. Nad již tradiční expozicí převzali letos záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

World Press Photo je nezávislá nezisková organizace založená v roce 1955 v Nizozemsku. Jejím hlavním cílem je podporovat a mezinárodně propagovat práci profesionálních fotoreportérů. Za léta své existence se z World Press Photo stala nezávislá platforma pro fotožurnalistiku a svobodnou výměnu informací. V rámci dosažení svých cílů World Press Photo pořádá největší a nejprestižnější každoroční soutěž v žurnalistické fotografii.