Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

3 minuty
Písecká Sladovna otevřela tři nové výstavy
Zdroj: ČT24

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.

Výstava HRAna SEBE je koncipována tak, aby návštěvník nebyl pouhým pozorovatelem, ale aby objevoval na první pohled skrytá místa, vstupoval do nich, dotýkal se a pracoval s různými předměty z různých materiálů. „Je to takový návrat do nejužšího dětství, kdy jsou pro nás ty věci větší, obtížnější,“ podotýká audiovizuální umělkyně Hana Železná. Například zvětšila židli tak, aby ji dospělý návštěvník vnímal z podobné perspektivy jako roční dítě.

V expozici se skrývají i různá, na první pohled neviditelná, zákoutí. Jsou tam různé prostory nebo místnosti, do kterých lze vstoupit. Například v jedné jsou pověšená zrcátka, v jiné břidlice, na které lze napsat třeba momentální pocit, ale pak ho také smazat, jinde lze emoci napsanou na papírku skartovat. V jedné části uvnitř jsou velké molitanové části těla, které si na sebe může návštěvník navléct, a vyzkoušet si tak jinou podobu a jiné tělo.

Malý princ na Islandu

Zážitek z prostoru nabízí i další výstava, jejíž autorkou je animátorka, ilustrátorka i fotografka Eliška Podzimková. Příchozí zavádí do světa Malého prince tak, jak si ho představuje. „Nafotila fotky na místech na Islandu, která jí přišla, že jsou s Malým Princem spjatá, a doilustrovala je a zároveň pak v rozšířené realitě oživila,“ upřesnil ředitel Sladovny Adam Langer.

S fotoilustracemi vyšel už slavný příběh od Antoinea de Saint-Exupéryho i knižně.

Z výstavy Malý princ ve Sladovně
Zdroj: Sladovna Písek/Michal Jánský

Na výstavě se podíleli také návštěvníci, darovali třeba staré kufry. „Každý s nějakým příběhem. A v těch kufrech je vždy nějaké tajemství, nějaký výjev,“ doplnil Langer.

Plešouni pomáhají onkologicky nemocným dětem

Další spolupráci Elišky Podzimkové s píseckou Sladovnou je projekt Plešouni, který se věnuje tématu dětské onkologie. Výstava je možností dozvědět se o vzniku připravovaného animovaného seriálu a zhlédnout pilotní díl. Sama autorka absolvovala v patnácti letech léčbu rakoviny.

„Cílem projektu Plešouni je odbourat a vysvětlit různé mýty, které jsou kolem léčby rakoviny u dětí. Dozvídáte se různá fakta, co se vám vlastně děje, když jste takhle nemocný. Má to pomoci dítěti pochopit nemoc, ale i vlastně společnosti, proč se o tom neradi bavíme, proč je to pořád tabu, což lidem, kterých se to týká, nepomáhá,“ uvedla Podzimková.

Plešouni zůstanou ve Sladovně do konce srpna, ostatní dvě výstavy až do konce října.

Načítání...