Výstavní plány roku 2019: Slíva i Trnka, Monet i money Odpověď na to, co nás v novém roce čeká, celkem přesně znají galerie, muzea a výstavní síně. Výstavy totiž mnohé z nich plánují na dlouho dopředu. Co některé pro zájemce o výtvarné umění chystají, prozrazuje následující fotogalerijní přehled.
V pražské Galerii Rudolfinum představí už od 16. ledna svůj audiovizuální projekt americký umělec Arthur Jafa. Reflektuje v něm historii a úděl Afroameričanů na území Spojených států.
Naopak část české historie přiblíží od začátku února výstava v Císařské konírně Pražského hradu. Připomene sto let od vzniku československé měny a vývoj českých platidel. K vidění bude zlatá mince s průměrem půl metru a nominální hodnotou 100 milionů korun, která byla k výročí vyražena.
Za hranice českého umění se ještě v lednu podívá Galerie výtvarného umění v Ostravě. Pod názvem Deset nabídne expresivní i geometrická díla současných německých autorů.
Pohledy skrz hledáček českých fotografů nabídne v březnu Veletržní palác v Praze. Zaměří se na fotografie skupiny ASA 400, jejímž členem je například Antonín Kratochvíl, Tomki Němec nebo Alžběta Jungrová. Pojí je zájem o současnost a realismus.
Pražákův palác v Brně bude od dubna hostit grafika Vladimíra Boudníka. Výstava připomene jednu z posledních expozic Boudníkovy tvorby, kterou grafik ještě sám v roce 1967 navštívil.
Léto v Praze bude ve znamení impresionistických mistrů. Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir nebo Alfred Sisley se sejdou v Paláci Kinských. Unikátní sbírku francouzského umění zapůjčí Dánsko.
Jaká je Krása nesmyslu, bude od června možné zjistit v Západočeské galerii v Plzni. Práce kreslíře a básníka Jiřího Slívy spojuje smysl pro humor, nadsázka a zájem o jazz nebo víno.
Na výtvarníka Jiřího Trnku si vzpomene ke konci roku Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. U příležitosti padesátého výročí jeho úmrtí chystá velkou retrospektivní výstavu. Multimediální projekt V zahradách imaginace bude určený hlavně pro rodiny s dětmi.