„Vlakem můžete kamkoliv.“ I podle Návodu k použití železnice od Jaroslava Rudiše

Jaroslav Rudiš vydal Návod k použití železnice (zdroj: ČT24)

Spisovatel Jaroslav Rudiš je dlouholetým příznivcem vlaků, často o nich ostatně píše. Sepsal dokonce Návod k použití železnice, který nejprve vyšel německy, nyní se dočkal i českého překladu. Příběhy z vlastních cest po tratích střední Evropy považuje Rudiš za svou nejspíš nejosobnější knihu.

Rudiš se už odmalička chtěl stát železničářem, stejně jako jeho dědeček. Kvůli zhoršenému zraku ale – na rozdíl od bratrance-strojvedoucího nebo strýce, který sloužil jako přednosta stanice – v rodinné tradici pokračovat nemohl, a tak o železnici alespoň píše.

„Fascinuje mě to propojení, že jste toho součástí. Když nastoupíte do vlaku, stáváte se součástí úžasného vesmíru železnice. Vlakem můžete dojet kamkoliv,“ vysvětluje literát, proč ho koleje tak zajímají.

Ve vlaku část svých děl navíc napsal. Nejnovější Návod k použití železnice stojí na pomezí životopisu a cestovního průvodce. Literární bedekr představuje místa ve střední Evropě, propojená nejen železnicí, ale i autorovými zážitky. Vyprávění o dějinách prokládá historkami z cest z Palerma až do Laponska, nočním vlakem z Kyjeva do Lvova, ale i lokálkou z Českého ráje do Jedlové.

„Děje se v Německu nebo v Rakousku, že když ji lidé začnou číst, mají chuť nastoupit do vlaku – a skutečně to udělají a s tou knížkou cestují,“ podotýká Rudiš. Ti čeští mohou zvolit i audioverzi, kterou načetl sám autor. „Vnáší do toho svou reflexi zážitků, emocí. Přidá slovo, lehce změní slovosled – a vzniká svébytný umělecký artefakt,“ dodává režisér nahrávky Michal Bureš.

Ve vlaku stoletým pamětníkem

Na cestu po kolejích křižujících starý kontinent vzal Rudiš čtenáře i v předchozí knize s názvem Winterbergova poslední cesta – v první, kterou napsal v němčině. Za svůj německojazyčný debut byl nominován na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu. Stoletý hlavní hrdina se v doprovodu svého pečovatele vydává na železniční pouť po minulosti svého života i rakousko-uherské monarchie.

Pro české čtenáře Rudiš původně německé knihy už podruhé „nepsal“, překlad přenechal v případě obou titulů Michaele Škultéty.

Rudiš, spolu s kreslířem Jaromírem 99, tedy Jaromírem Švejdíkem, představil světu také výpravčího Aloise Nebela ve stejnojmenné komiksové trilogii. I tento hrdina ze stanice na Jesenicku se díky dráze dostane k minulým příběhům, které i po několika generacích ovlivňují současnost.

A koleje – byť nejsou železniční – propojují Rudišovu „vlakovou“ tvorbu navíc s berlínským metrem, kde se před více než dvaceti lety odehrával jeho prozaický debut Nebe pod Berlínem. Ostatně mezi Českem a Německem pendluje i sám autor, jak jinak než po železnici. Vlakem na návštěvu do Prahy doprovázel mimo jiné německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, od něhož obdržel řád za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

Coby člen Kafka Bandu také Rudiš v obou zemích interpretuje texty tohoto německy píšícího a v Praze žijícího spisovatele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Požáry zničily dům Brodymu či Hiltonové, Oscar odložil nominace

Herci, hudebníci a další celebrity jsou mezi desítkami tisíc lidí, kteří museli ve středu uprchnout před dosud nejničivějšími požáry v moderní historii Los Angeles. Řadě slavných osobností shořel dům. Kvůli přetrvávajícím požárům odložila americká Akademie filmového umění a věd oznámení nominací na Oscary, zrušeny byly také další akce v Hollywoodu.
před 2 hhodinami

Elvisovy písně přezpívali Sinatra, Hendrix i ZZ Top

Elvis Presley se stal takovou hudební legendou, že někteří odmítají uvěřit, že opravdu zemřel. Nezpochybnitelné ale snad není, že se 8. ledna 1935 narodil v mississippském městě Tupelo. Jako Král rokenrolu ovlivnil řadu muzikantů, jak dokazují i četné coververze písní z jeho repertoáru, jimiž mu poctu vzdaly i jiné hudební hvězdy. Rozmanitost těchto nahrávek jen dokládá, že odkaz Elvise Presleyho přesahuje jak žánry, tak generace.
před 20 hhodinami

Anki a GbClifford. Jména, na kterých se shodnou nominace Vinyla i Apollo

Rapper Anki a anonymní hudebnice GbClifford jsou jména, která se shodně objevují v nominacích na hudební ceny Vinyla i Apollo. Seznam adeptů na nejlepší hudební počiny roku 2024 zveřejnily ve stejný den. Zastoupení v nich mají neokoukaná jména i zavedení umělci jako Vladimír Mišík nebo Monkey Business.
včera v 11:09

Kdo jsou svatí na Karlově mostě? Sochu tam chtěl mít kdekdo

Na Karlově mostě stojí třicet kamenných soch a sousoší svatých. Příběhy většinou historických postav i kontext vzniku děl přibližuje kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové. Dvojjazyčnou publikaci s černobílými fotografiemi vydala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která je správcem této převážně barokní galerie pod širým nebem.
včera v 10:42

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
včera v 08:18

Do kin se v roce 2025 vrátí Superman, Zlatovláska i Mission: Impossible

Ve znamení návratu jsou mnohé ze zahraničních hraných filmů, které se objevují ve výhledech nejočekávanějších titulů na rok 2025 a mají už ohlášenou českou premiéru. Ve filmovém výběru na letošní rok zmiňujeme i tuzemské snímky, jejichž uvedení do kin je provázeno zvědavostí. Většina uvedených titulů vznikla v koprodukci České televize.
7. 1. 2025

Rozálie se vypsala z milostných vztahů láskou, hlínou a rýčem

Rozálie Havelková, vystupující jako písničkářka jen pod svým křestním jménem, pokřtila před Vánocemi novou desku nazvanou Láska, hlína, rýč. Nechala se ovlivnit nejen španělskými, ale i balkánskými rytmy a na studiové nahrávce ji doprovází hned několik muzikantů.
6. 1. 2025

Na Zlatých glóbech se dařilo filmům Emilia Pérez a Brutalista

Nejvíce Zlatých glóbů získal film Emilia Pérez. Film, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse, zvítězil ve čtyřech kategoriích včetně té za nejlepší komedii či muzikál. Zabodoval také Brutalista, životopisný snímek o architektovi maďarského původu, se třemi trofejemi a titulem nejlepšího dramatu. Zlaté glóby se udílely ve 27 filmových a televizních kategoriích.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025
Načítání...