Vánoční koncert Carrerase a jeho doprovodu měl v Praze úspěch

Praha - Vánoční skladba Irvinga Berlina White Christmas dnes zakončila v pražském Kongresovém centru vánoční koncert Josého Carrerase. Dvaašedesátiletý španělský tenorista doprovázený Pražskou komorní filharmonií se dočkal velkého aplausu a spolu s mexickou sopranistkou Rebeccou Olveraovou musel přidat několik písní. Spokojené publikum vystupující odměnilo dlouhotrvajícím potleskem vestoje.

Koncert zahájila předehra operety Netopýr Johanna Strausse v provedení Pražské komorní filharmonie. Proslulý tenorista se poté za doprovodu svého synovce, dirigenta Davida Giméneze, objevil na jevišti ve skladbě Marechiare od Francesca Paola Tostiho. 

Přestože lístek na balkon na tento koncert stál bezmála 4 000 korun, hlediště s kapacitou zhruba 2 750 sedadel bylo zaplněno téměř do posledního místa. „Nebyla to nejlevnější záležitost, ale mám za sebou jeden ze svých největších kulturních zážitků,“ řekla jedna z divaček. 

V Il Bacio od Luigiho Arditiho se poprvé v programu představila Olveraová. Mladá sopranistka, která je od roku 2005 členkou curyšského Opernstudia, do přestávky ještě sklidila velký aplaus za píseň Me llaman la primorosa z Lazebníka sevillského Jerónima Giméneze, jehož dílo vychází z tradiční Rossiniho opery. Carreras s Olveraovou publiku nabídli také duet Dúo y Jota z opery Manuela Caballera El Dúo de la Africana. 

K vánoční atmosféře koncertu přispěly dva ozdobené stromky na pódiu a dvě velká promítací plátna, na kterých se vedle dění na jevišti objevovaly také vánoční motivy. 

Druhou polovinu koncertu zahájil Carreras skladbou Adeste Fideles, ve které ho poprvé doprovodil Kühnův dětský sbor. Poté sledoval, jak se v pauze před další jeho písní Mille Cherubini in coro od Franze Schuberta na místa usazují desítky lidí, které se včas nestihly vrátit z přestávky. 

Kühnův dětský sbor, který je pravidelně zván na velké hudební festivaly a prestižní koncertní turné po celém světě, dostal prostor i k samostatnému předvedení Mozartovy skladby Ave Verum Corpus. 

Další píseň Joy to the World zazpívala i Olveraová, která se společně s Carrerasem a Kühnovým dětským sborem spojila v přednesu skladby The Little Drummer Boy kompozitorky Katherine Davisové, jež se specializovala na ženské sbory. 

Carreras spolupracuje s nejuznávanějšími dirigenty. Jeho široký koncertní repertoár zahrnuje přes 600 titulů nejrozmanitějších stylů, od baroka až k současné muzice. Rozsáhlá Carrerasova diskografie zahrnuje přes 150 nahrávek. Carreras hrál také hlavní role v několika operních filmech. Společně s kolegy Plácido Domingem a Lucianem Pavarottim dal v 90. letech dohromady koncert tří tenorů The Three Tenors, který měl velký ohlas nejen ve světě opery. Roku 1971 se José Carreras poprvé představil v Praze jako Alfréd ve Verdiho La Traviatě.