Tip z iVysílání: Nebeští jezdci neuletí životu ani smrti

92 minut
Přehrajte si film: Nebeští jezdci (jen do 7. 5.)
Zdroj: ČT24

V souvislosti s výročím konce druhé světové války připomíná Česká televize ze svého archivu snímky, které se k této době vrací. Jedním takovým jsou Nebeští jezdci. Filmové svědectví režiséra Jindřicha Poláka o hrdinství československých letců RAF podle knihy jednoho z nich je v iVysílání k přehrání jen do 7. května.

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Scénář vycházel ze stejnojmenného románu Richarda Husmanna, píšícího pod pseudonymem Filip Jánský. Ten se ve svém debutu z roku 1964 vrátil k dvacet let staré kapitole svého života, kdy sloužil v československé 311. bombardovací perutě Royal Air Force. Jako střelec bombardovacího letounu bojoval při náletech na Německo a při ponorkových akcích nad Atlantikem.

V knize, potažmo ve filmu, nese autobiografické rysy postava Študenta, jednoho z  členů fiktivní posádky RAF. Kromě něj ji tvoří ještě další dva Čechoslováci, Angličané a Kanaďan.

Do jejich rolí byli obsazeni jak čeští herci (povědomé z nich bude divákům jméno zejména Jiřího Hrzána, ve snímku si zahrál i budoucí architekt Jan Kaplický, Študenta ztvárnil Jiří Bednář), tak angličtí herci i neherci, pro něž šlo většinou o jejich první i poslední filmovou zkušenost.

Filmová splátka dluhu

Jindřich Polák (režisér sci-fi dramatu Ikarie XB 1, seriálu Návštěvníci a později ale třeba i Chobotnic z II. patra) natočil Nebeské jezdce černobíle, aby se do hraného příběhu daly vpravit archivní záběry. Střízlivým způsobem, poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství, ale i každodennostech a vztazích řadových bojovníků, kteří si nečiní nárok na slávu a jimž se nevyhýbá život ani smrt.  

Podle slov režiséra Poláka měl být jeho snímek z roku 1968 alespoň částečným splacením dluhu československým letcům ve válečné Anglii, na jejichž nasazení se po únorovém převratu v roce 1948 záměrně zapomnělo a mnozí byli vystaveni perzekucím. Ústrky neminuly ani Filipa Jánského, jenž byl propuštěn z ministerstva dopravy a musel se živit jako pomocný dělník.  

Jiří Hrzán
Zdroj: ČT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 19 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...