The Cure si ve ztraceném světě našli čas vydat po šestnácti letech album

3 minuty
The Cure vydali album po šestnácti letech
Zdroj: ČT24

Šestnáct let si fanoušci The Cure museli počkat na novou studiovou nahrávku. Britská skupina v čele s Robertem Smithem ji pojmenovala Songs of a Lost World. Jak název naznačuje, celá se nese v potemnělé náladě.

Tři minuty a jednadvacet vteřin trvá, než na albu poprvé zazní hlas zpěváka Roberta Smithe. Čas, který většina současných umělců využije na celou píseň, si The Cure ponechali jen na předehru. V den vydání desky přehráli všechny skladby zároveň naživo fanouškům. Skupina, která běžně vyprodává haly a stadiony, vystoupila pro pouhé tři tisíce posluchačů v Londýně. Část písní už mohli lidé slyšet během celosvětového turné Shows of a Lost World.

Na studiovou verzi ale příznivci čekali šestnáct let, od desky 4:13 Dream v roce 2008. Už před pěti lety se Smith časopisu Rolling Stone zmínil, že The Cure nahráli necelou dvacítku skladeb a album se chystají vydat o Halloweenu téhož roku. To se ale nakonec stalo až letos. Teď by The Cure ještě své fanoušky potěšili, kdyby Songs of a Lost World přehráli také na koncertech. Turné ale zatím kapela neoznámila.

Smutné umělecké dílo, říkají recenze

Název novinky Songs of a Lost World a její ladění souzní s náladou The Cure, jak se s ní ztotožňují miliony fanoušků. Alternativní rockeři sdělují osobní deziluze, zklamání ze současného světa i frustraci z rodinných ztrát.

Podle zahraničních recenzí se čekání na novou desku vyplatilo. Magazín Rolling Stone například tvrdí, že novinka je nejlepším albem The Cure od Disintegration z konce osmdesátých let. Frontman Robert Smith, který je autorem písní, totiž „sahá do hlubin svého pavučinami opředeného srdce a jde hluboko do ztrát a smutku, které přináší dospělost“. Skladby vznikaly v době, kdy zpěvák truchlil nad ztrátou svých rodičů a bratra.

Časopis Billboard radí, aby posluchači desku, kterou označuje za „seriózní umělecké dílo“, vnímali jako celek. Nicméně z osmi písní vyzdvihuje And Nothing is Forever. „Je o slibu, který jsem dal někomu těžce nemocnému, že budu s ním, až zemře. A nebyl jsem. A protože jsem nebyl, napsal jsem tu píseň,“ řekl o skladbě Smith.

Rovněž The Variety oceňuje, že The Cure vytvořili „vážné a smutné album“ bez popového singlu a „vydělávání na své chmurné pověsti“. A přestože Songs of a Lost World není zrovna ukazatelem, kam by se měla rocková hudba současnosti ubírat, tak je posunem pro The Cure – jejich „postpunkovou energii“ posouvá do „něčeho svébytného a velkolepého“.

Rok návratů

Vydáním Songs of a Lost World se The Cure připojují na stále se prodlužující seznam kapel, které se letos připomněly novými deskami (a)nebo koncerty. Ať už je to britpopová ikona Oasis, která koncertním turné ukončila patnáctiletou pauzu i dlouholetý sourozenecký spor mezi bratry Gallagherovými, nebo Linkin Park, kteří letos vystoupili poprvé od smrti zpěváka Chestera Benningtona v roce 2017. Kapelu doplnili o novou zpěvačku Emily Armstrongovou.

Nutno podotknout, že ani jeden z návratů se neobešel bez jistých kontroverzí. Oasis schytali kritiku kvůli předraženým lístkům spojeným s dohady, že za comebackem stojí pragmatická finanční motivace kalkulující s přáním fanoušků vidět své idoly ještě jednou hrát naživo. U Linkin Park zase vadily údajné vazby Emily Armstrongové na scientologickou církev a zpěvaččina dřívější podpora jejího člena odsouzeného za znásilnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...