Tatíček Hlavního nádraží rekapituluje

Praha – Galerie Jaroslava Fragnera zpřístupnila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších architektů posledních padesáti let Jana Bočana. Expozice slibuje širší pohled na autorův výrazný rukopis i na jeho pedagogickou činnost. Mezi Bočanova nejznámější díla patří např. pražské stavby Hlavního nádraží nebo Hotelu InterContinental.

Galerie nabízí zhruba tři desítky architektových realizací, návrhů či doplňků interiérů. Vše je chronologicky uspořádáno, a tak zde logicky nesmí chybět ani Bočanův vůbec první projekt ambasády v Londýně, za kterou obdržel prestižní cenu britských kolegů za nejlepší stavbu v roce 1971 na území Velké Británie. 

Celoživotní inspirací byl rodákovi z Českého Brodu francouzský velikán Le Corbusier. Ale pozor, slepě ho nekopíroval, přišel si na svůj vlastní osobitý styl. O čemž svědčí dnes už kultovní návrh ambasády ve Stockholmu, kterou zaštítila dokonce tamní památková ochrana. Česká veřejnost může jeho jméno nalézt také pod podnikatelskými vilami, jež realizoval na základě objednávek. 

  • Architektura Jana Bočana zdroj: Galerie J. Fragnera
  • Architektura Jana Bočana zdroj: Galerie F. Fragnera

Exhibici dal dohromady architekt a spolupracovník Zdeněk Rothbauer. „Byli jsme dva workoholici, nerozlučná dvojice,“ vzpomíná. „Při tvorbě československých zastupitelství se veškeré výrobky musely dodávat z Československa, a tak jsme se začali víc zaobírat interiéry. Při tom jsme vytvářeli úplně nové typy zařízení, protože společenský interiér v té době v  republice neexistoval. Museli jsme ho vlastně celý vytvořit,“ popisuje spolupráci na vystavených bytových doplňcích.  

Výstava prezentuje Bočana také jako pedagoga. Podle Rothbauera vystupoval jeho přítel vždy s noblesou, a proto ho studenti měli v oblibě. Mezi nimi si ostatně našel také několik následovníků – přejali momenty z jeho práce a rozvíjeli je dál i po jeho smrti před dvěma lety.

Akce skončí 27. ledna příštího roku. Výstavu doprovodí mimo jiné knižní publikace s názvem Člověk a prostor. 

9 minut
Vstup Oldřicha Borůvky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Rekonstruované Muzeum Prahy otevřelo. Historii oživuje i dvacetimetrovou projekcí

Po pětileté rekonstrukci se otevřela hlavní budova Muzea Prahy na Florenci. Nová digitální a interaktivní expozice vychází z jednoho z nejcennějších exponátů muzea – Langweilova modelu Prahy.
včera v 08:15

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
5. 12. 2025

Svět letos nejvíc poslouchal Bad Bunnyho či Bruna Marse, v Česku se líbí Calin

Hudební platformy zveřejňují žebříčky nejposlouchanějších skladeb a umělců za letošní rok. Nejstreamovanějším umělcem byl na Spotify vyhlášen Bad Bunny, který „sesbíral“ téměř dvacet miliard přehrání. Ze skladeb se na špici často opakují písničkové spolupráce Bruna Marse. V tuzemsku nedají posluchači dopustit na Calina či Viktora Sheena.
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Nemáme ambici být v rádiu, říkají The Ecstasy Of Saint Theresa k písni po 19 letech

Hudební skupina The Ecstasy Of Saint Theresa stvrdila svůj návrat novou skladbou po devatenácti letech. Vznikl k ní i videoklip. Uskupení patří k hlavním zástupcům české elektronické hudby. Stojí za ním hudební producent a skladatel Jan P. Muchow a zpěvačka a herečka Kateřina Winterová.
5. 12. 2025

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
5. 12. 2025

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
4. 12. 2025Aktualizováno4. 12. 2025
Načítání...