O víkendu vyvrcholil festival Glastonbury, jedna z nejslavnějších světových akcí populární a rockové hudby. I na opožděné oslavě padesátin dával prostor nejen hudbě, ale i politickým názorům. Hlavními hudebními hvězdami byli třeba Paul McCartney nebo Billie Eilish, na dálku se se vzkazem připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Skončilo Glastonbury. Paul McCartney a Billie Eilish spojili generace, Zelenskyj mluvil o svobodě
„Všichni si to sem přišli užít. Každý toužil po velkém večírku a teď se konečně můžeme všichni sejít,“ shrnula jedna z návštěvnic pocity většiny těch, kteří do Glastonbury přijeli. Festival s dvouletým zpožděním, způsobeným pandemií covidu-19, oslavil půlstoletí existence. Za pět dekád tu vystoupila řada hudebních hvězd, třeba Mick Jagger, Oasis nebo David Bowie.
Letos před glastonburské publikum předstoupil třeba Paul McCartney a zpěvačka a skladatelka Billie Eilish. Nejstaršího a nejmladšího headlinera akce od sebe věkově dělí šest dekád, uznání se ale dostává oběma napříč generacemi. O závěr letošního ročníku se postaral rapper Kendrick Lamar.
Projevy o potratech i Ukrajině
Glastonbury si zakládá na principech svobody. Svůj projev tu pronesla klimatická aktivistka Greta Thunbergová, proti zrušení práva na potrat v USA se vymezovaly třeba zpěvačky Lily Allen či Olivia Rodrigo.
Na dálku k návštěvníkům promluvil i Volodymyr Zelenskyj. „Glastonbury je v těchto dnech místem s největší koncentrací svobody. Proto vás prosím, sdílejte tento pocit se všemi, jejichž svoboda je ohrožená,“ vyzval ze země stále sužované válkou.