Šanci na evropského Oscara má i český Život k sežrání

Na Evropské filmové ceny je nominován i český snímek Život k sežrání. Loutkový film na téma dětské obezity a přijetí sebe sama natočila Kristina Dufková. Jestli obstojí v konkurenci dalších čtrnácti titulů, které se dostaly do užší nominace v kategorii film roku 2024, bude známo 7. prosince.

Hlavním hrdinou Života k sežrání je dvanáctiletý Ben, který má kapelu, velkou chuť k jídlu a zároveň prožívá svou první lásku. Aby získal srdce spolužačky Kláry, rozhodne se s kily zatočit. Pomáhají mu kamarádi z kapely a starostlivá maminka.

Film vznikl v koprodukci České televize. Scénář napsal Petr Jarchovský na motivy stejnojmenného knižního bestselleru Mikaëla Olliviera.

V užších nominacích soutěží patnáct titulů. Českému Životu k sežrání konkurují mimo jiné tituly už oceněné na sledovaných filmových festivalech. Třeba první anglicky natočený film Pedra Almodóvara Vedlejší pokoj, který řeší otázku eutanazie, vyhrál v Benátkách. Cenu za scénář z Cannes má hororová Substance, díky níž se stane Demi Mooreová mladší a krásnější. Vítěz Berlinale – dokument Dahomey – rozebírá návrat francouzské koloniální kořisti do Beninu.

Závažných témat se dotýkají i další nominované snímky: muzikálová krimikomedie Emilia Pérez o změně pohlaví, dokument Žádná jiná země o vysidlování palestinských osad na západním břehu Jordánu či Semínko posvátného fíkovníku, který natočil v Íránu pronásledovaný Mohammad Rasoulof.

Nejlepší film Češi zatím nevyhráli

Český režisér dosud takzvaného evropského Oscara, který se uděluje od roku 1988, za nejlepší film nevyhrál. Do finále se v devadesátých letech dostal Jan Svěrák s později oscarovým Koljou a pak až v roce 2020 Václav Marhoul s dramatem Nabarvené ptáče.

Šanci na větší úspěch v kategorii nejlepší film dávají od letoška nové regule cen. Podle nich může být do nominace vybrán nejen hraný snímek, ale i animovaný nebo dokumentární.

Ty mají zároveň stále i samostatné kategorie, v nich už čeští tvůrce dříve bodovali: cenu za dokument v roce 2008 získala Helena Třeštíková díky časosběrnému titulu o recidivistovi Reném, ocenění pro animovaný příběh si v roce 2012 odnesl Tomáš Luňák za příběh sudetského nádražáka Alois Nebel.

Vítěze sedmatřicátého ročníku oznámí Evropská filmová akademie 7. prosince ve švýcarském Lucernu. Kromě nejlepších titulů budou oceněni i jejich tvůrci a herci. V hereckých nominacích se objevují slavná jména jako Ralph Fiennes, Daniel Craig či Tilda Swintonová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 4 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...