Recenze: Píseň země zní jako Moravskoslezské Beskydy

Nové album Mariana Friedla Píseň země v sobě spojuje všechna autorova řemesla – je nejen všestranným hudebníkem, ale také muzikologem a publicistou. Hudebně je přitom rozkročen od valašského folkloru až k jazzu. A vše je na jeho albu slyšet.

Mariana Friedla budou znát i milovníci tvorby nedávno zesnulé Jitky Šuranské, výraznou měrou se podílel na jejích ceněných albech Divé husy a Beránci a vlci (recenze). Slyšet jej ale můžeme na dobré dvacítce různých alb, natáčel jak s Ivou Bittovou, tak s lidovými muzikanty či jazzmany.  

Jako na salaši

Svou nahrávku Píseň země vytvořil hluboko v horách Moravskoslezských Beskyd, což má svou logiku – právě na těchto místech nahrané lidové písně (až na dvě autorské výjimky, z nichž jednu napsal sám Friedl, druhou pak Františka Pituchová) vznikaly. 

K tomuto kroku produkce nahrávací společnosti Animal Music nesáhla poprvé, již album ostravického ženského vokálního souboru Grunik bylo nahráno na lesní pasece. A nepřekvapí tedy, že ženské (a pro přesnost: i dva mužské) hlasy Gruniku zní i na Friedlově albu, zároveň slyšíme i soubor RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm.

RukyNaDudy při natáčení alba Píseň země
Zdroj: Animal Music/Dušan Tománek

Jistě to nebylo nahrávání snadné, ovšem z výsledného zvuku je vyloženě cítit jistě krásné okolní prostředí a jeho klid. Hudebníky samotné pak na nahrávkách ještě provázejí autentické zvuky. Například v písni Hudba gruní vnímáme vedle píšťal a vzdáleného mužského sboru i broušení kosy („hraje“ na ni Martin Skotnica), těžko definovatelné klepání a k tomu i bič, ozvěny okolního prostředí, vše přitom krásně sejmuto a smícháno. Autentické zvuky jen přispívají k celkovému dojmu z výborného alba, připadáme si totiž, jako bychom byli doslova na nějaké salaši či pastvině svědky hry, zpěvu či halekání. 

Průvodce autentickou i současnou beskydskou hudbou

O tom, jaká hudba je na albu zachycena, o jejích kořenech a souvislostech píše Marian Friedl v zasvěceném eseji úvodem bookletu. Každá píseň je zde pak provázena doplňujícím komentářem, cennými informacemi, které běžný posluchač nejspíš nezná. A nezná pravděpodobně ani všechny ty krásné lidové písně, zachycující radosti i strasti (těch více) života na salaších a pastvinách.  

Zajímavé je přitom srovnání dvou nových písní s autentickými lidovými – ani u jedné posluchač, pokud není skutečným znalcem lidového odkazu, nepozná, že vznikly nedávno. Ovšem je třeba zdůraznit, že se nejedná o nějaké klony, jaké by možná vytvořil počítačový program, ale o svébytné kompozice.

Při poslechu Halekačky tětky Fanky od Františky Pituchové úplně vidíme, jak na sebe pasačky krav volají. V rozmáchlém zpěvu z Friedlova autorského příspěvku Aj, ta Lysa hora zaznamenáme jak autora samotného, hrajícího i na píšťaly, tak dudy Vlastimila Bjačka.

Marian Friedl vydal loni také album Beskydská odysea, jež s deskou Píseň země tvoří ideální dvojici – i zde slyšíme především Friedla samotného, někdy doprovázeného dalšími zpěváky či muzikanty, nahrávka přitom zároveň slouží jako jakýsi průvodce beskydskou hudbou. Počínaje Friedlovým představením všemožných lidových nástrojů v úvodním textu a následně jejich poslechem v jednotlivých nahrávkách. Máme tak možnost poznat skutečně zblízka velice zajímavý odkaz našeho folkloru, přitom v podobě, jež je jak autentická, tak současná.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 9 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 19 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...