Recenze: Nebe je zatažený. A Filip Topol zůstal sám se svým klavírem

Zpěvák a klavírista Filip Topol je známý především coby kapelník Psích vojáků a autor jejich repertoáru. Na koncertním trojalbu Nebe je zatažený máme nyní možnost slyšet jeho další stránku – Topol totiž vystupuje pouze se svým klavírem.

Ovšem pokud byste snad čekali nějaký poklidný recitál, opak je pravdou. Ostatně každý, kdo někdy zažil koncert Psích vojáků anebo Topolův sólový výstup, ví, o čem je řeč. Filip Topol klavír používal nejen jako melodický nástroj, ale také do něj dokázal pěkně zabušit. A to s takovou vervou, že mu tekla po prstech krev…

Připomíná to romantickou představu umělce, jdoucího za hranice sebezáchovy, zraňujícího se, jen aby ze sebe dostal vše. Ano, mohl tak působit, svědčí o tom i zdrcující životní styl, který jej v roce 1997, tedy v dvaatřiceti, málem stál život, a který se jistě podepsal na jeho předčasném odchodu. Zemřel týden po osmačtyřicátých narozeninách, 19. června 2013.

Byl k umění poctivý, nešvindloval

Vraťme se ale k obrazu proklatého umělce, cele odevzdaného své můze – můžeme tak Topola vnímat, on sám se této představě také nejspíš nebránil, na straně druhé ovšem přistupoval ke svému umění střízlivě, byl vůči němu poctivý, nešvindloval.

Filip Topol / Nebe je zatažený
Zdroj: Indies Scope

Krásně je to slyšet na všech třech discích (a samozřejmě i na všech archivních i studiových nahrávkách Psích vojáků), které byly natočeny po roce 2000, tedy v době, kdy se Topolovi dařilo žít „zdravě“. Vysoká kvalita, ale i dramatičnost nahrávek přitom jen potvrzuje, co bylo řečeno o Topolově poctivosti, a také o tom, že dramatická poloha jeho umělecké osobnosti nebyla nutně podmiňována různými excesy.

Naopak, potvrzuje se, že onu, řekněme, rozervanost měl již zakódovánu ve svém uměleckém jazyce. Přestože, a to je zajímavé, v civilním životě byl klidný, mluvil vyrovnaně, tichým hlasem, byl introvertní. Tedy pravý opak jeho pódiové polohy. Navzdory tomu ovšem nikdy nesklouzával k nějakému teatrálnímu přehrávání emocí, pouze hrál a zpíval naplno.

Sólové podání bouří vskrytu

Je tomu tak i na albu Nebe je zatažený, vedle písní z Topolových sólových alb dojde samozřejmě i na koncertní stálice z repertoáru Psích vojáků, jako je například klasika Žiletky, Chce se mi spát či Sbohem a řetěz. Sólové podání samozřejmě svádí ke srovnání s kapelovými verzemi, není však na místě, jednoduše jsou jiné. Bouří vskrytu. A stejné. Prožité, niterné.

Filip Topol
Zdroj: Kateřina Šulová

Zajímavý je třetí disk, se čtyřmi rozsáhlejšími, spíše instrumentálními kompozicemi, nezřídka s improvizovanými pasážemi, jakési nahlédnutí pod pokličku. Tím se dostáváme k důležité charakteristice Topolovy hudby: byl totiž nejen výtečným autorem, ale i instrumentalistou, aspekt, který v sólových nahrávkách vynikne ještě více.

A tak píseň V září už nikdy netanči, původně z 80. let, a nahraná na prvním polistopadovém albu Nalej čistého vína, pokrytče z roku 1991, na něm zabere osm minut. Ovšem zde, rozdělena do úvodní a závěrečné části disku, je rozvedena na celkových třicet minut. A ono „rozvedena“ je přesné označení Topolova přístupu, pracuje s tématem, různě jej variuje – a to i tehdy, když se nám může zdát, že se jen tak probírá klávesami.

Album Nebe je zatažený je tak více než důstojným připomenutím všeho, co hudba Filipa Topola znamenala. Umění. Život.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 12 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 14 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 17 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...