Recenze: Galakoncert Taneční konzervatoře hl. m. Prahy

Jako každý rok koncem června, patřila i letos prkna Stavovského divadla po dva večery Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Tradiční absolventský koncert, který bývá obvykle reprízován ještě druhý den po jeho uvedení, se letos ale uskutečnil jen jednou (18. 6.). Další večer jej nahradil slavnostní galakoncert k 65. výročí založení pražské taneční konzervatoře (19. 6.). Jeho dramaturgie sestávala z kratších čísel i delších choreografií různých žánrů a bohatý program rozhodně stál za zhlédnutí.

Večer otevřelo svižné defilé na hudbu P. I. Čajkovského, ve kterém se vystřídaly jednotlivé třídy školy od malých žáků až po ty nejstarší. Studenti předvedli maximum odpovídající jejich věku, jako vodítko pro rozlišení jednotlivých ročníků sloužila divákům barevná škála jejich baletních úborů. Pestrý program první části se skládal převážně z dobře známých klasických pas de deux, ale i z netradičních neoklasických či moderních čísel.

Představili se v nich bývalí absolventi školy působící na domácích i zahraničních scénách, vesměs laureáti mnoha mezinárodních soutěží, mezi nimi tak známá jména jako například bratři Otto a Jiří Bubeníčkové (1. sólisté baletu Johna Neumaiera v Hamburgu a baletu Semperovy opery v Drážďanech), Barbora Kohoutková (bývalá primabalerína zahraničních souborů) nebo Lukáš Slavický (1. sólista Bavorského státního baletu v Mnichově). Všichni předvedli precizní výkony a potvrdili, že mnozí absolventi pražské konzervatoře se stali opravdovou špičkou ve svém oboru.

Zlatým hřebem byla choreografie Jiřího Bubeníčka Canon in D major, která uzavřela první část galavečera. V díle pro tři tanečníky vystoupili oba bratři spolu s kolegou jednoho z nich, Jónem Vallejem, sólistou Semperovy opery v Drážďanech. Charisma tanečníků v okamžiku ovládlo celé divadlo. Jejich pohybový slovník vycházející z klasického tance, ale přitom velmi originální a provedení plné dynamiky a emocí diváky nadchly. Bratři Bubeníčkové byli dokonalí v sebemenším detailu a obecenstvo jejich výkon po zásluze odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

Po přestávce následovala část věnovaná kompozici Petra Zusky pod názvem Růže. Na písně z debutové desky české folkové skupiny Spirituál kvintet vytvořil Zuska přímo pro Bohemia Balet, soubor taneční konzervatoře, hravou a svěží choreografii, jejímž leitmotivem je láska symbolizovaná růží. Choreograf roztančil melodické nápěvy pocházející z doby renesance a vkusně pohybově ztvárnil veršované texty písní. Choreografie pro čtyři taneční páry, ve které se střídaly duety a sborové pasáže, byla pro diváky velmi příjemnou podívanou.

Třetí část zahájila Janáčkova Sinfonietta v choreografii Pavla Šmoka, kterou Bohemia Balet s úspěchem uvádí již od roku 2008. Mladým tanečníkům toto půvabné dvacetiminutové dílo sluší, interpretovali jej s lehkostí a mladistvým nadšením.

Jako poslední kus večera byla uvedena vtipná skeč Jakstohoven. Choreografie pochází pochází z pera tanečníků pražského Národního divadla, zakladatelů DekkaDancers a rovněž absolventů taneční konzervatoře, Toma Rychetského a Viktora Konvalinky. Začíná neregulérním běžeckým závodem, při němž se atleti různých národností snaží jeden druhého vyřadit ze hry, pokračuje příchodem Michaela Jacskona a v závěru graduje taškařicí uklízečů s košťaty. Z publika se při sledování tohoto tanečního čísla průběžně ozýval hlasitý smích a účinkující za něj sklidili veliký aplaus. 

Ze slavnostního galavečera odcházeli diváci s úsměvem na rtech. Odnášeli si mimořádné umělecké zážitky a snad někde uvnitř i kousek hrdosti na pražskou taneční konzervatoř. Máme v našem hlavním městě školu, která má opravdu dobré jméno a které se daří se plnit její poslání. Vychovává vynikající tanečníky, kteří se skvěle uplatňují jak doma, tak i na velkých zahraničních scénách.

  • Jakstohoven (choreografie: Tomáš Rychetský, Viktor Konvalinka; tančí: Bohemia Balet) zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266011.jpg
  • Růže (choreografie: Petr Zuska, tančí: Bohemia Balet) zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266031.jpg
  • Canon in D major / choreografie: Jiří Bubeníček; tančí: bratři Bubeníčkové (na snímku) a Jón Vallejo zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266008.jpg
  • Růže (choreografie: Petr Zuska, tančí: Bohemia Balet) zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266032.jpg
  • Janáčkova Sinfonietta zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266024.jpg
  • Janáčkova Sinfonietta zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266026.jpg
  • Janáčkova Sinfonietta zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266025.jpg
  • Jakstohoven zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266017.jpg
  • Jakstohoven zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266014.jpg
  • Jakstohoven zdroj: Taneční konzervatoř hl. m. Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2661/266012.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
před 4 hhodinami

Magnesia Litera zná své nominace. Přihlášených knih bylo rekordně mnoho

Nominace na Magnesii Literu 2026 za prózu mají Dora Kaprálová za Mariborskou hypnózu, Magdaléna Platzová za Fáze jedné ženy a Ladislav Šerý za Tajný život institucí. Finálové trojice zná všech jedenáct kategorií. Vyhlášení cen včetně Knihy roku 2025 se uskuteční 18. dubna v pražském Stavovském divadle.
před 7 hhodinami

Jedna bitva za druhou vyhrála Oscary. Cenu má i dánsko-český dokument

V Los Angeles se udělovaly ceny Oscar za rok 2025. Nejlepším filmem se stala politická černá komedie Jedna bitva za druhou. V kategorii celovečerní dokument uspěl snímek Pan Nikdo proti Putinovi natočený v české koprodukci. Nejlepšími herci v hlavních rolích jsou Jessie Buckleyová a Michael B. Jordan.
00:25Aktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoDílo Laichterova nakladatelství ožívá

Nakladatelství sebral jeho rodině v roce 1949 komunistický režim. Knihy označil za starý papír a nechal je spálit. Prapravnuk nakladatele Jana Laichtera Štěpán Lars Laichter teď pečuje o odkaz nejen svých předků, ale i dalších zrušených nakladatelství. V domě, který navrhnul architekt Jan Kotěra na přání nakladatele, dělá údržbáře i prohlídky pro veřejnost.
včera v 20:18

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
14. 3. 2026Aktualizovánovčera v 07:06

Na cenách Vinyla uspěli Black Tar Jesus, projekt Rivermoans a Miloš Hroch

Deskou roku se na cenách Vinyla stalo album Aftermath projektu Black Tar Jesus, za kterým stojí Tomáš Kopáček. Nahrávka propojuje kytarový minimalismus a temné syntezátorové plochy. Objevem roku porota zvolila projekt Rivermoans multimediální umělkyně Marie Tučkové. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého na něm pracuje s vícehlasým zpěvem a inspirací duchovní hudbou. Počinem roku se stala kniha Šeptej nahlas publicisty Miloše Hrocha, mapující historii českého shoegazu (hudba je postavena na kytarové vazbě) v širším společensko-kulturním kontextu. Ceny v pátek obdrželi v pražském kulturním prostoru Archa+.
14. 3. 2026Aktualizováno14. 3. 2026

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
12. 3. 2026
Načítání...