Recenze: Filmovému Panství Downton nechybí humor a laskavost, odvaha ale ano

Po šesti řadách seriálu sleduje osudy Panství Downton také film. Od 12. září se v kinech znovu setkávají hrdinové z prostředí anglické šlechty a nečeká je nic menšího než královská návštěva. Je konec dvacátých let a panství neúprosně čelí moderně a společenským změnám. Ve strachu nepohněvat si fanoušky seriálu se ale filmový příběh neodkloní od zavedené formy a ze stejného strachu se v něm ani nic nestane. Autoři si přejí svého diváka polaskat, uklidnit a dát mu přesně to, co očekával – trochu toho dramatu, ale hodně lásky a britského humoru.

V úvodním obrazu pozorujeme putování královského dopisu. Rytmicky sestříhaná scéna přechází s doprovodem melodie ze seriálové znělky v klasický celek downtonského panství. Jako by úvod diváka ujišťoval, že dostane svou seriálovou klasiku, a zároveň sliboval příchod nového dobrodružství.

Rodinné konflikty ano, dějinné ne

Seriálová podoba Panství Downton byla v nejlepším slova smyslu historickou rodinnou ságou. Své diváky lákala na typický britský břitký humor, inteligenci, důstojnost a doby gentlemanů a dam. Vedle toho perspektivou bohaté rodiny Crawleyových divák sledoval chod dějin a prostřednictvím svých hrdinů historické události prožíval.

Tvůrci seriálu v čele s Julianem Fellowesem (který je též podepsaný pod filmovým scénářem) byli v prvních sériích k postavám až nekompromisní. Příběhy byly plné překvapivých, i když realistických zvratů. V pozdějších řadách, hlavně v té poslední, jako by tvůrci „vyměkli“ a už nechtěli dávat hrdinům tak zabrat. Zaměřovali se především na drobná mezilidská dramata a vzájemné vztahy.

Na panství Downton prožívali diváci osudy od časů, jež přály velkoleposti (příběh se začal odvíjet v roce 1912), až po smutná léta Velké války, která hrdiny dovedla do nástrah moderní doby. Seriálový děj se zastavil v roce 1925, rodina i služebnictvo byly napjaté, kam se společenské změny posunou, jaké místo má v budoucím světě takové panství, jako je Downton. A zvědavi byli i příznivci seriálu. Ve filmu ale postavy místo krušných třicátých let a následujících válečných útrap prožívají rok 1927. Julian Fellowes zřejmě nechtěl nechat rodinu Crawleyových a její služebnictvo čelit těžkým životním situacím a zvolil pro zakončení ságy nekonfliktní historické pozadí.

Mnoho vnějších, dobových vlivů tedy tentokrát do osudů postav nezasahuje, o to více osobních zápletek může divák v příběhu čekat. Filmové ztvárnění je vyústěním posledního dílu seriálu, v němž se tvůrci rozhodli každému z hrdinů dopřát šťastný konec. Která z postav nestihla prožít happy end tehdy, má možnost ve filmovém závěru.

Dohromady o ničem, ale s humorem

Formálně filmové Panství Downton spadá do dramaturgické škatulky takzvaných tematických filmů, tedy snímků, jimž vládne jedno ústřední téma podporované větším množstvím stejně významných příběhů (se stejným poselstvím). Tato pravidla ovšem snímek nenaplňuje. Bohužel ústřední téma (dobová proměna) není tak silné a jednotlivé příběhy nejsou vyvážené a ani nenesou stejné poselství.

Maggie Smithová
Zdroj: CinemArt

Většině filmového příběhu vládne boj downtonského služebnictva bojkotujícího to královské. Což by byla krásná metafora a jako symbolika by stačila, ale tvůrcům to bylo, zdá se, málo a dominanci tomuto příběhu nepropůjčili (snad nezáměrně). Nadměrné množství příběhů má pak za výsledek jediné – dojem, že film je dohromady o ničem.

Co mu ale nechybí, je vytříbenost dialogů a humor, který po všechna léta provázel i seriál. Své okolí i diváky jím zásobovala zejména hraběnka vdova v podání Maggie Smithové (známé jako profesorka McGonagallová z Harryho Pottera) – a jinak tomu není ani ve filmu. Bez nadsázky je hraběnka Violet důvodem, proč na filmové Panství Downton jít a v sále zůstat.
Nicméně abychom doyenku rodiny parafrázovali: Má scenárista připraveno dost bonmotů, aby humor vydržel po celou dobu?

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 19 mminutami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 7 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 7 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...