Raději rekonstruovat než bourat. Den architektury otevře meteorologickou stanici i krematorium

Festival Den architektury, který ve skutečnosti trvá celý týden, se letos koná s mottem Nebourej, transformuj! Od 30. září do 6. října veřejnost upozorní na rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury. Pozornost věnuje i industriálním a sakrálním stavbám či nejnovějším budovám vystavěným s ohledem na životní prostředí. Připomene také odkaz architekta Josipa Plečnika. Hlavním dějištěm festivalu je Praha. Do Dne architektury se ale zapojilo i Brno, Ostrava, Opava, Zlín, Olomouc a další desítky měst v Česku a také na Slovensku.

„Poukazujeme na zdařilé rekonstrukce napříč republikou a na Slovensku. Chceme říct, že pokud je to jen trochu možné, měli bychom objekty zachovávat, rekonstruovat a dávat jim novou funkci,“ vysvětluje podtitul Nebourej, transformuj! ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.

Letošní akce je věnována ekologickému, ekonomickému i etickému rozměru architektury a výstavby. Podle Steinbachové k takovému vnímání architektury lidi nutí i aktuální zdražování energie. „Brala bych současnou krizi i jako výzvu se zamyslet, jak budeme stavět v budoucnu,“ nabádá.

Architektura ve stovce obcí

Příklady rekonstruovaných staveb i těch, které berou ohled na životní prostředí, ukazuje Den architektury ve sto obcích v Česku i na Slovensku. V Praze se například otevře Palác Langhans, který získal ocenění Stavba roku 2003, nebo dům Na Skále v Truhlářské ulici, který byl transformován na volnočasové centrum.

Brněnská část zahrnuje zrekonstruovanou Tržnici na Zelném trhu či architektonickou procházku věnovanou minulé, současné i budoucí zástavbě kolem hlavního vlakového nádraží. V Hrušovanech u Brna pak pozve festival do vily Adolfa Loose.

Jinde v Česku bude k prohlédnutí zvířecí krematorium Věčná Loviště v Žižicích, kulturní centrum Telegraph v Olomouci či nově zrekonstruované budovy ostravských jatek, které nyní slouží galerii. Ve Strakonicích se zájemci podívají do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, v Kladně je na programu prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou.

9 minut
Den architektury se koná ve stovce obcí
Zdroj: ČT24

„Podíváme se i na sever, kde je ve Vratislavicích vybudována nová knihovna, nebo na malé vodní elektrárny do horských oblastí,“ doplnila Steinbachová program mimo velká města. Z ekologicky šetrných novostaveb upozorňuje ředitelka na banku v Hradci Králové. „Pracuje i s vytápěním biotermálními vrty, má zelenou střechu s vysokými stromy,“ upřesnila.

Připomínka Plečnika a Šrámkové

Festival zároveň připomene osobnost architekta Josipa Plečnika, od jehož narození letos uplynulo 150 let. Plečnikovou nejvýznamnější realizací je úprava Pražského hradu. Napříč regiony vzdá festival poctu i české architektce Aleně Šrámkové.

„Podíváme se mimo jiné i do meteorologické stanice u Chebu nebo na most v Přerově. Ale i do některých jejích soukromých vil v Černošicích, Říčanech a Troji,“ zve ředitelka Dne architektury.

Festival je přístupný zdarma, na některé prohlídky je vzhledem ke kapacitě potřeba rezervace předem. Paralelně se koná také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Promítání snímků nejen o architektuře se uskuteční v celkem 24 městech po celé republice, na Slovensku i v Berlíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 22 hhodinami

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
4. 4. 2025

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
4. 4. 2025

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025
Načítání...