Performer Vladimír Ambroz se nechtěl nechat normalizovat chatou

Brněnský architekt Vladimír Ambroz, který například zrekonstruoval vilu Tugendhat, se v sedmdesátých letech věnoval konceptuálnímu umění. Své akce nechával pravidelně fotografovat a díky těmto snímkům teď mohla vzniknout výstava v pražském Domě fotografie. Architekta poprvé ukazuje v roli performera.

Uměním akce a performancemi se Vladimír Ambroz zabýval převážně od poloviny sedmdesátých do začátku osmdesátých let. Například fotografie z roku 1978 jej zachycuje ležícího na silnici, s níž téměř splývá, protože i přes jeho tělo „vede“ bílá čára.

Tato akce měla jednoznačný význam připomenout o deset let starší události. „Bílá čára symbolizovala pruh, který na sobě měly tanky v roce 1968,“ vysvětluje Ambroz s odkazem na sovětskou invazi v sprnu osmašedesát. 

Vozovku ovšem využil i při jiné ze svých performancí. Posadil se dovnitř obdélníku nakresleného na asfaltu a pokuřoval. Následně si sbalil věci a zase odešel. Svou performancí narážel na to, že se lidé schovávají před realitou na svých chatách. Podobné rozrušování veřejného prostoru ale pro něj byly více součástí života než akty s uměleckou ambicí.

Měli jsme pocit, nejenom já, ale i několik dalších lidí, kteří dělali podobné věci, že se potřebujeme k něčemu vyjádřit, k něčemu se postavit a nějakým způsobem to ventilovat.
Vladimír Ambroz

Žádná změna ve znormalizovaném Československu zalehlém husákovskou nomenklaturou navíc nepřicházela, Ambroz tak vyměnil umění za architekturu, kterou po gymnáziu vystudoval v Brně. „Pořád se dělo jenom to, že se neustále utahoval šroub, a řada lidí rezignovala na pocit jakékoli změny,“ popisuje normalizační bezútěšnost.

3 minuty
Performance Vladimíra Ambroze na výstavě
Zdroj: ČT24

Nebyl ale sám, kdo se z ní pokusil vyvléct uměním. Když záznam jedné své performance poslal do italského magazínu Flash Art, zjistil, že podobné akce dělají i umělci v Praze. „K mému překvapení mi to otiskli a ještě zajímavější bylo, že jsem se díky tomu seznámil s lidmi, jako byl Petr Štembera nebo Honza Mlčoch, protože dostali od nakladatelky moji adresu,“ upřesnil.  

Relativně krátkou, ale významnou kariéru performera zdokumentovala loni i kniha. Iniciátorem byl kurátor Tomáš Pospiszyl, který připravil také výstavu pro Galerii hlavního města Prahy. V Domě fotografie ji lze navštívit do konce dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěFinále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
21:00AktualizovánoPrávě teď

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 5 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...