Oscara za nejlepší film má Země nomádů, herecké ceny si odnesli Hopkins a McDormandová

Nejlepším filmem loňského roku je podle americké Akademie filmového umění a věd drama Země nomádů. Na 93. ročníku byla oceněna teprve jako druhá žena v historii i režisérka snímku Chloé Zhaová. Nejlepší herečkou je hvězda snímku Frances McDormandová, nejlepším hercem potom Anthony Hopkins za drama The Father. Ve vedlejších hereckých kategoriích uspěli Daniel Kaluuya a Yuh-Jung Youn. Oscarový boj byl letos vyrovnaný – Země nomádů má tři sošky, po dvou cenách mají filmy Mank, Judas and the Black Messiah, The Father, Ma Rainey – matka blues a Sound of Metal, stejně jako animovaný snímek Duše.

Oscara za nejlepší film roku získal na 93. udílení Oscarů snímek Země nomádů, který byl favoritem ještě před ceremoniálem. Vyhrál na festivalech v Benátkách či v Torontu, získal také Zlatý glóbus. V atmosférickém dramatu obsazeném i neherci se osamělá šedesátnice v podání Frances McDormandové vydává na cestu Amerikou a potkává takzvané nomády, kteří žijí v obytných karavanech. McDormandová získala za roli ve filmu, jenž se na uvedení v Česku teprve chystá, i sošku za nejlepší herečku.

Pro McDormandovou jde už o třetí oscarovou výhru, sošky dříve dostala za filmy Fargo a Tři billboardy kousek za Ebbingem. „Velmi brzy vezměte každého, koho znáte, do kina, a ve tmě kinosálu zhlédněte všechny filmy, které zde byly reprezentovány,“ apelovala na diváky herečka při přebírání ceny. Narážela na to, že většina z nominovaných snímků se kvůli pandemii v kinech vůbec nepromítala, a zamířila na streamovací platformy.

Děvetatřicetiletá režisérka Země nomádů Chloé Zhaová, která se narodila v Číně, ale žije a tvoří v Americe, také obdržela sošku za nejlepší režii teprve jako druhá žena v historii. Před jedenácti lety byla první oceněnou režisérkou Kathryn Bigelowová. „Tahle cena je pro každého, kdo má víru a ochotu uchovat si v sobě dobrotu a držet se jí, jakkoliv je to těžké,“ sdělila Zhaová při přebírání ceny.

Režisérka Chloé Zhaová se soškami za režii a film
Zdroj: ČTK/AP/Chris Pizzello


Nejlepším hercem se stal Anthony Hopkins, jenž se ceremoniálu osobně nezúčastnil. Uspěl díky snímku The Father, v němž představuje muže, který bojuje na sklonku života s demencí. Hopkinse již ocenila třeba Britská filmová a televizní akademie, cenu místo něj převzal herec Joaquin Phoenix.

Hopkins, jenž vyhrál prvního Oscara za Mlčení jehňátek, se ve svých třiaosmdesáti letech stal nejstarším držitelem sošky za nejlepšího herce v historii. Režisér filmu The Father Florian Zeller a scenárista Christopher Hampton dříve během večera přebrali Oscary za nejlepší adaptovaný scénář.

Ze sošky se raduje i režisér Thomas Vinterberg, jenž natočil snímek Chlast
Zdroj: ČTK/AP/Chris Pizzello

Sošky má dánský Chlast i animovaná Duše

Kromě režisérky Zhaové slavila na Oscarech úspěch i další výrazná filmařka uplynulého roku, jenž byla nominovaná i v režisérské kategorii. Herečka a režisérka Emerald Fennellová, která je známá především rolí vévodkyně Camilly v seriálu Koruna, si odnesla sošku za nejlepší původní scénář černé komedie Nadějná mladá žena.

Herečka Emerald Fennellová dostala Oscara za původní scénář Nadějné mladé ženy
Zdroj: ČTK/AP/Chris Pizzello


Nejlepším mezinárodním snímkem se stalo podle očekávání dánské drama Chlast, nejlepším animovaným snímkem Duše od studia Pixar a nejlepším dokumentem populární titul Moje učitelka chobotnice, jenž je k dispozici na Netflixu. Oscara za vizuální efekty si odnesli tvůrci špionážního sci-fi Tenet režiséra Christophera Nolana, které bylo jedním z mála velkých filmů uvedených loni v kinech.

Daniel Kaluuya vyhrál Oscara za vedlejší roli v krimi dramatu Judas and the Black Messiah
Zdroj: ČTK/AP/Chris Pizzello


Nejlepším hercem ve vedlejší roli je Daniel Kaluuya za roli vůdce Černých panterů Freda Hamptona v krimi dramatu Judas and the Black Messiah. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Yuh-Jung Youn, třiasedmdesátiletá Jihokorejka, která zazářila v roli babičky ve snímku Minari o zkušenosti jihokorejských přistěhovalců v Americe 80. let.

Herečce Yuh-Jung Youn předal Oscara za výkon ve vedlejší roli Brad Pitt
Zdroj: ČTK/AP/Chris Pizzello


Letošní ceremoniál se kvůli koronaviru konal přibližně o dva měsíce později, než je obvyklé. Na rozdíl od jiných filmových cen se sošky nepředávaly formou videokonferencí, ceremoniál byl přesto velmi komorní, bez velkých muzikálových čísel i mnoha filmových hvězd v publiku. Tradiční divadlo Dolby Theatre, odkud vítězové pronášejí své projevy, letos kvůli hygienickým opatřením nahradila budova losangeleského nádraží Union Station.

Herečka Regina Kingová v úvodním proslovu akce, jíž koncipoval režisér Steven Soderbergh, poukázala na současné společenské klima v Americe poznamenané rasovým napětím. „Vím, že spousta z vás sahá po ovladači, když vám Hollywood káže. Ale jako matka, jejíž syn má černou barvu kůže, znám strach, s nímž tolik lidí žije, a to žádná sláva ani bohatství nezmění,“ uvedla. Poté také připomněla, že to byly i filmy, které lidem pomohly překonat překotné události posledních měsíců, neboť se díky nim cítili méně izolovaní.

Během večera se nominovaní, kteří byli buď testovaní či očkovaní proti covidu-19, střídali v sále bez masek, na záběrech byli vidět i ve venkovním zázemí. Někteří nominovaní se také sešli v evropských městech – z Prahy se ceremoniálu například zúčastnila maskérka Claudia Stolzeová, jež ale nominaci za snímek Emma neproměnila.

Maskérka Claudia Stolzeová se ceremoniálu zúčastnila z Prahy
Zdroj: ČTK/AP/Petr David Josek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 3 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 16 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 23 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...