Oscar v nominacích preferuje dravou Favoritku a černobílé dětství

Se shodným a nejvyšším ziskem deseti nominací vyhlížejí 24. únor, kdy ve Spojených státech vyhlásí vítěze Oscarů za rok 2018, hned dva snímky. Jak mexické autobiografické drama Roma, tak historický snímek z britského královského dvora Favoritka jsou nominovány i v kategorii nejlepší film.

Úspěch mexického dramatu Roma není příliš velkým překvapením. Že název černobílého snímku zazní, se víceméně očekávalo. Roma (přečíst recenzi) je mistrovským počinem zkušeného filmaře Alfonsa Cuaróna, který před lety Oscary přitáhl Gravitací a jenž je tentokrát zasáhl vzpomínkovým návratem do Mexika svého dětství.

I Favoritka si jde přímočaře za Oscarem přes nominace (a skromný počet vítězství) v jiných filmových cenách. Řecký režisér Yorgos Lanthimos v něm diváky uvedl na královský dvůr v 18. století, kdy Velké Británii vládne nesebevědomá Anna Stuartovna. Královniných slabostí mistrně využívá její důvěnice lady Sarah, musí si ale poradit s dravou konkurencí vlastní sestřenice.

Soupeření čeká představitelky obou těchto rolí, tedy Rachel Weiszovou a Emmu Stoneovou, i na Oscarech, nominovány jsou obě v kategorii nejlepší vedlejší herečka. Za hlavní roli královny Anny nominaci získala také Olivia Colmanová.

Afroamerické a hudební téma

Nominacemi 92. ročníku, stejně jako v několika předchozích ročnících, rezonuje téma upozaďování afroamerických herců a tvůrců. Pro Oscara za nejlepší film vyrazil černošský superhrdina Black Panther, jehož v režii Ryana Cooglera vyslalo loni do kin studio Marvel. Nechává ale za sebou Chadwicka Bosemana; představitel afrického válečníka, který je spolu s celým světem vystaven těžké zkoušce, nominaci pro nejlepšího herce nezískal.

K nechvalné kapitole americké historie spojené s Ku-klux-klanem se vrací BlacKkKlansman (více o filmu). Režisér a spoluscenárista tohoto snímku Spike Lee se inspiroval příběhem prvního afroamerického policisty v coloradském sboru. A pokud získá Oscara, bude on sám prvním černošským režisérem, jemuž se podařilo prestižní sošku za celovečerní film vyhrát.

Hluboce zakořeněný rasismus je také tématem Zelené knihy. Road movie Petera Farrelyho je pojmenované podle příručky pro Afroameričany na cestách z poloviny minulého století. Příběh stojí na vztahu mezi slavným černošským umělcem, který si  najme přímočarého vyhazovače z komunity newyorských Italů, aby ho doprovodil na turné po jižanských státech. Rozdílné povahy přinášejí jak humorné, tak dojemné momenty, které dostaly i akademiky, protože oba herce – Vigga Mortensena i Mahershala Aliho – nominovali v hereckých kategoriích.

Mezi nejlepší filmy se dostaly také dva hudební snímky, které by mohly jít ve stopách romantického muzikálu La La Land, jenž Oscary ovládl před dvěma lety. Tentokrát svou romanci, v níž ovšem vášeň střídají vnitřní démoni, prožívají Bradley Cooper a Lady Gaga v remaku Zrodila se hvězda (přečíst recenzi). Za hvězdy při oscarovém ceremoniálu můžou být nejen oni, pokud ve svých hereckých kategoriích vyhrají, ale také Rami Malek. Ten si vyzpíval nominaci za svou proměnu ve Freddieho Mercuryho ve snímku Bohemian Rhapsody (přečíst recenzi).

Češi s prázdnou

Už od prosince,  kdy byl zveřejněn užší výběr kandidátů některých kategorií, je jasné, že ani letos se český filmař po červeném koberci v Los Angeles neprojde. Road movie Všechno bude, kterou vybrala Česká filmová a televizní akademie, skončila svou cestu u síta pro užší nominace.

  • Mezi pět nominovaných se český film naposledy probojoval v roce 2004 díky snímku Želary
  • Do finálového výběru se podařilo dostat ještě dalším pěti snímkům: komediím Lásky jedné plavovlásky (1965), Hoří, má panenko (1967) a Vesničko má středisková (1985) a také dramatům Obecná škola (1991) a Musíme si pomáhat (2002).
  • Soška Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek putovala do Česka naposledy v roce 1997 za film Kolja režiséra Jana Svěráka. 
  • Další dva Oscary si Česko (Slovensko) připsalo v 60. letech – za Obchod na korze a za Ostře sledované vlaky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 10 mminutami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 6 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...