Olga Sommerová zaznamenala Svobodu podle Ságla

Fotograf a dokumentarista Jan Ságl je jedním ze svědků alternativní kultury. Se svou ženou Zorkou Ságlovou, sestrou Ivana Jirouse, vytvořil tvůrčí tandem, který formoval tvář českého undergroundu. Navíc natáčel v době, kdy kvůli dohledu StB nikdo točit nesměl. Nejnovější dokument Svoboda podle Ságla Olgy Sommerové odhaluje jeho dílo, které je svědectvím historie i osobní svobody.

„Jan Ságl je narozen v roce 1942 a předchozí dvě hrdinky mých filmů – Věra Čáslavská a Marta Kubišová – jsou narozeny také v roce 1942. Všichni tito tři lidé se vymezeli vůči komunistickému režimu. Proto pro mě bylo důležité, abych film o Honzovi Ságlovi udělala,“ uvedla k dokumentu Olga Sommerová. V osudu všech tří se podle ní také ukazuje, že za svobodu se platí.  

K tehdy čtrnáctiletému Ivanu Jirousovi a později i jeho sestře přivedlo Jana Ságla focení. Seznámili se v humpoleckém fotoklubu – a uspořádali výstavu, kterou rozehnala StB. Koncem 60. let začali ve trojici spolupracovat se skupinami The Plastic People of the Universe a The Primitives Group. Koncerty koncipovali jako dějové a výtvarné události.

Nahrávám video

Členové kapel se pak zúčastňovali akcí v přírodě pořádané Zorkou Ságlovou. Land art se vymezoval vůči konzumu a galeristům. Dokumentoval i koncerty Plastiků po jejich zákazu.

Konec spolupráce s Ivanem Magorem Jirousem znamenalo až setkání s Václavem Havlem. „Vím, že na základě toho setkání vznikla Charta. Ale underground je, že žiješ mimo struktury, že je ignoruješ, že s nimi nebojuješ,“ domnívá se Ságl. 

Fotografie mu začaly vycházet v osmdesátých letech – po publikacích Jihočeská krajina a Severozápadní Čechy, z opakovaných pobytů ve Francii vznikla pak publikace o Paříži.

Jsou dvě základní svobody. Svobodu občanskou projevil Jan Ságl během minulého režimu, když s ním nechtěl mít nit společného, a naopak mapoval underground. A to je pro nás strašně důležité, protože to je paměť kultury národa. A umělecká svoboda se týká teď jeho práce – dělá fotografie reality, kterou ovšem snímá tak, aby z ní vznikaly krásné abstraktní obrazy.
Olga Sommerová

Svobodu podle Ságla poznají diváci České televize pravděpodobně příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Disertační práci architekta Wiesnera i deník jeho ženy vystaví ve vile Stiassni

Disertační práci významného architekta Ernsta Wiesnera, deník jeho manželky Evy i rodinné fotografie převzal v Brně Národní památkový ústav. Vzácné archiválie budou k vidění ve vile Stiassni, jedné z Wiesnerových staveb. Z Velké Británie je přivezl generální konzul David Frous, který je převzal od anglického dárce Timothyho Wilkinsona, jehož rodina se s Wiesnerovými blízce přátelila.
před 3 hhodinami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
12:50Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
včera v 19:34

Spielberg nepochybuje o mimozemšťanech v době, kdy se zpochybňuje vše

Mimozemšťané existují, nepochybuje věhlasný hollywoodský filmař Steven Spielberg. Reakcí lidstva na toto zjištění se zaobírá ve svém nejnovějším snímku Den odhalení, kterým se po letech vrací k žánru science fiction. Jak film pohrávající si s utajenými vládními materiály rezonuje v současné době označované za postfaktickou, kdy se zdá stále těžší rozlišit pravdu od dezinformací?
včera v 18:00

VideoFilmové premiéry: hudební Srdcovka, mysteriózní Šedá zóna či akční Soukromý život

Režisér filmu Once s Markétou Irglovou John Carney se vrací s novým snímkem nazvaným Srdcovka. I do této komedie obsadil hudebníka – zpěváka Nicka Jonase. Ve francouzském mysteriózním dramatu Soukromý život si Jodie Fosterová zahrála psychiatričku, která si myslí, že její klientka byla zavražděna. Režisér a scenárista Guy Richtie přichází s akčním thrillerem Šedá zóna, v němž se Henry Cavill coby špion pouští do komplikované mezinárodní mise. A Steven Spielberg slibuje v konspirační sci-fi Den odhalení informace o mimozemském životě. V hlavních rolích se objeví Emily Bluntová či Colin Firth.
včera v 09:11

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
včera v 08:30

Poštovní muzeum v Praze ukáže telefon arcivévody i byt ve stylu biedermeieru

Ve Vávrově mlýně v Praze se otevírá Poštovní muzeum. Zpřístupňuje expozici věnovanou technice, poštovnictví a komunikaci. Zároveň obnovuje prezentaci biedermeierovských interiérů. Novou expozici spravuje Národní technické muzeum (NTM), které má na starosti také Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě.
10. 6. 2026

Posílené hlídky i zvláštní linky MHD. Začal festival Rock for People

V Parku 360 na letišti v Hradci Králové začal ve středu 31. ročník hudebního festivalu Rock for People. Příjezd návštěvníků krátce před polednem nepůsobil žádné dopravní komplikace. Do areálu se lidé mohou dostat třemi zvláštními bezplatnými linkami MHD. Policisté v souvislosti s akcí posílili hlídky, které mají dohlížet především na dopravu. Festival trvá do 14. června. Vstupenky jsou téměř vyprodané a během pěti dnů by mělo dle odhadu pořadatelů dorazit až osmdesát tisíc fanoušků z tuzemska i zahraničí.
10. 6. 2026
Načítání...