O slepičí povaze lásky

Praha – Herečka bratislavského divadla Stoka a zpěvačka a textařka slovenské skupiny Živé kvety vydává svou první knihu. Její současný román s názvem Láska je sliepka nabízí originální pohled na život ve slovenském hlavním městě. Velký ohlas má i v Česku první čtení z nové knihy se proto konalo v Praze. Přestože je její kniha prvotinou, čtyřicetiletá Lucie Piussi není typický začátečník.

Tak trochu nelichotivý titul knihy o slepičí povaze lásky vysvětluje autorka na dvou stech dvaceti stránkách. Texty Živých kvetů jsou často kritickým odrazem slovenské reality, jdou za bezpečnou hranici angažovanosti a osobního ručení. Podobně přímočarý styl má i debutový román s ryze intimními tématy.

Lucia Piussi, Láska je sliepka:

„Láska je úplná chuděra, nechte ji tak. Nesnažte se jí pomoct, vstát z toho ponížení, do kterého se sama uvrhla. A ve kterém tu tak hanebně klečí jako žebračka a spíná k vám ruce…“

„Láska je slepá slípka, kokodákající ze samého vzrušení po dvoře, protože nějaký načepýřený kohout po ní hodil slepnoucím okem. Anebo se jí to jen zdálo?“

Reportáž Petra Viziny (zdroj: ČT24)

„Kdo slyšel písničky Živých kvetů, kdo četl hlavně její povídky, které jsou vynikající, kdo byl na ní někdy v divadle ve Stoce, blahý paměti v Bratislavě… tak to se stydím říct, že by to byl talent. To je prostě hotová figura,“ říká o Lucii Piussi spisovatel Tomáš Weiss. Podobně jako hudba a texty její kapely Živé kvety najde si román Lucie Piussi své čtenáře nejspíš i za hranicí slovenské metropole.