Nové Šumné stopy zavedly Davida Vávru k protinožcům

David Vávra se vydal po dalších Šumných stopách. Dokumentární cyklus České televize po stopách českých architektů a dalších umělců ho tentokrát zavedl do Austrálie a na Nový Zéland. Nových pět dílů začne ČT art uvádět 31. května od 22:00.

České tvůrce, které Vávra na svých cestách objevil, se k protinožcům dostali především během emigračních vln vyvolaných totalitami dvacátého století.

Šumné stopy představí například tvorbu architekta Alexe Jelínka, přezdívaného „český Indiana Jones“ a autora slavného australského Round Housu. Nebo dílo Františka Starého, který jako architekt bohatších vrstev zanechal významnou českou stopu v tasmánské metropoli Hobart. Moravský rodák Heinrich Kulka zase podle Davida Vávry patřil k hlavním vizionářům novodobé novozélandské architektury.

Zaměřili jsme se na silné životní příběhy architektů, kteří museli odejít ze své domoviny. A protože si sebou přinesli takovou tu velkou evropskou zkušenost s historickým vývojem, tak v mnoha případech obstáli a vytvořili jedinečné věci.
David Vávra

Od Perthu po Puhoi

Šumná expedice po stopách českých krajanů v Oceánii se uskutečnila na podzim roku 2018. Nová řada vznikla na cestě od Perthu přes Sydney, Canberru, Sněžné hory až do Melbourne a dále do Tasmánie.

„Projeli jsme také Severní ostrov Nového Zélandu od Wellingtonu až po vesničku Puhoi, kterou roku 1863 založili v neprostupné džungli s vydatnou pomocí místních maorských domorodců naši krajané ze západočeského Chotěšova u Stodu,“ doplnil režisér Radovan Lipus.

„Zmapovali jsme dobrodružné osudy několika významných architektů, sochařů, keramiků, etnografů, ale v Tasmánii také dobrodružný příběh králů vína a sýrů s českými kořeny.“ 

Tvůrci by rádi v šumném cyklu pokračovali. V plánu mají cesty do Švýcarska, Ukrajinu a Slovensko.

David Vávra a Radovan Lipus při natáčení
Zdroj: ČT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 10 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 15 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...