„Nezaměnitelný básnický hlas.“ Nobelovu cenu za literaturu obdržela Louise Glücková

15 minut
Nobelovu cenu za literaturu obdržela americká básnířka Louise Glücková
Zdroj: ČT24

Švédská akademie vyhlásila laureáta Nobelovy cenu za literaturu pro rok 2020. Prestižní ocenění udělila americké básnířce Louise Glückové „za nezaměnitelný básnický hlas, který svou strohou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“.

Sedmasedmdesátiletá básnířka a také esejistka obdržela už řadu ocenění, mimo jiné v roce 1993 Pulitzerovu cenu za sbírku Divoký kosatec, jejíž překlad vyšel i česky. Tuzemští čtenáři se s její poezií mohli seznámit také v knize Noc věrnosti a ctnosti

„Louise Glückovou vnímám jako unikátní autorku. Má silně lyrický, intimní jazyk, zároveň výstižný, vystačí si s málem slov, prostou strukturou. Přestože jsou její básničky hodně kryptické, ztotožňuje se s nimi snadno, neschovávají se za okázalé metafory. Umí nabízet čtenáři, ať se v nich najde,“ zhodnotila tvorbu laureátky překladatelka Tereza Marková Vlášková.

Rodačka z New Yorku má maďarsko-židovské kořeny. Kromě psaní působí také jako pedagožka, v současnosti vyučuje angličtinu na univerzitě v Yale. V letech 2003–2004 vykonávala z pověření Knihovny Kongresu funkci takzvané „Poet Laureate“, tedy jakési „oficiální básnířky“ Spojených států.

Tvorba Louise Glückové  je vnímána jako autobiografická. „Vyrovnává se s různými traumaty, se smrtí blízkých, nepovedenými milostnými vztahy,“ vyjmenovává Tereza Marková Vlášková. Básnířka se sice inspiruje osobními prožitky a tužbami, ale zároveň vychází z mytologie, historie nebo přírody. Porota ocenila její potřebu neustále pátrat po pravdě a čistotě.

Mluvilo se o Atwoodové i Murakamim

Nobelova cena za literaturu neměla tentokrát jasného favorita. Padala také jména kanadské básnířky Anne Carsonové, francouzského romanopisce Michela Houellebecqa, kanadské spisovatelky Margarety Atwoodové či keňského autora Ngugiho wa Thiong'o. Opakovaně se na seznamu možných laureátů objevuje japonský prozaik Haruki Murakami. 

Pět z posledních šesti Nobelových cen za literaturu si odnesli evropští autoři, zatímco například africký literát toto ocenění nezískal od roku 2003. Básníka si akademici všimli – nepočítá-li se cena pro písničkáře Boba Dylana – naposledy před devíti lety, kdy Nobelovu cenu dostal Švéd Tomas Gösta Tranströmer.

Tvorba Louise Glückové
Zdroj: AP/Henrik Montgomery/ČTK

Potíže s nemluvností Boba Dylana i sexuálním skandálem

Nobelova cenu za literaturu se podle závěti zakladatele ocenění uděluje „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Obdrží ji v daném roce obvykle jen jeden laureát. Výjimkou byl loňský ročník, kdy prestižní ocenění dostali zároveň polská spisovatelka Olga Tokarczuková a rakouský dramatik Peter Handke.

Švédská akademie totiž vyhlásila současně držitele za roky 2018 a 2019, protože cena nebyla v roce 2018 udělena kvůli sexuálnímu skandálu. Francouzského režiséra Jeana-Clauda Arnaulata, manžela bývalé členky Švédské akademie Katariny Frostensonové, nařklo osmnáct žen ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo docházet i na půdě Švédské akademie. Soud ho shledal vinným a poslal na dva a půl roku do vězení.

Horké chvilky připravil akademikům také laureát za rok 2016. Ocenění se poprvé v historii rozhodli udělit muzikantovi – Bobu Dylanovi. Nebylo ale jasné, zda slavný písničkář Nobelovu cenu „za vytvoření nového způsobu poetického vyjádření ve velké americké písničkářské tradici“ vůbec chce. Na oznámení akademiků reagoval až po více než dvou týdnech. Uvedl, že se cítí poctěn, slavnostního předání medaile a diplomu se ale neúčastnil, oboje převzal až později v soukromí.

Každý den jeden

Ceny nesoucí jméno švédského chemika a vynálezce dynamitu se udělují od roku 1901, a to během jednoho týdne a ve stejném pořadí.

  • Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství: Harvey J. Alter, Michael Houghton a Charles M. Rice za pochopení principů hepatitidy typu C, jejího virového původu a vývoje léčebných postupů proti ní.
  • Nobelova cena za fyziku: Roger Penrose, Reinhard Genzel a Andrea Ghezová za výzkum supermasivních těles v našem vesmíru.
  • Nobelova cena za chemii: Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnaová za podíl na vývoji „genetických nůžek“ CRISPR-Cas9, nástroje, který umí zkoumat a manipulovat genom.
  • Nobelova cena za literaturu: Americká básnířka Louise Glücková „za nezaměnitelný básnický hlas“.
  • Nobelova cena za mír: Světový potravinový program za úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech.
  • Nobelova pamětní cena za ekonomii: Uděluje se až od roku 1968, nepatří mezi „základní“ Nobelovy ceny. Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Paul Milgrom a Robert Wilson, a to za vylepšení teorie aukcí a vynálezy nových aukčních formátů.

S cenou je spojena i finanční odměna, letos ve výši deseti milionů švédských korun (25,9 milionu korun), což je o milion švédských korun více než loni.

Slavnostní předání připadá tradičně na 10. prosince, tedy den výročí úmrtí Alfreda Nobela. Kvůli pandemii koronaviru se ale letos uskuteční bez osobní účasti laureátů. 

Z českých autorů se z Nobelovy ceny za literaturu mohl těšit dosud jediný – Jaroslav Seifert. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 7 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 14 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...