Neprověřeným vstup zakázán. Jarcovjáková ukazuje, jak žila homosexuální menšina v socialismu

2 minuty
Jarcovjáková nafotila homosexuály za socialismu
Zdroj: ČT24

Seznamování kradmým pohledem, přetvařování před kolegy v práci, ale často i před vlastní rodinou. Homosexuální scéna v komunistickém Československu existovala, ale pouze ve společenském podzemí. Do něj nyní může veřejnost nahlédnout díky výstavě fotografky Libuše Jarcovjákové, která v osmdesátých letech jedinečným způsobem zachytila prostředí jednoho z dvou tehdejších pražských gay klubů.

V Praze v osmdesátých letech fungovaly dva podniky, kde se mohli členové sexuálních menšin beze strachu seznamovat. V jednom z nich, takzvaném T-Clubu, pořídila fotografka Libuše Jarcovjáková unikátní sérii dokumentárních fotografií.

Diskotéku mohli lidé najít na Jungmannově náměstí v suterénu domu, kde se dnes prodávají hudební nástroje. Dovnitř se ale jen tak někdo nedostal. „Vždycky vás tam musel vzít někdo, kdo byl prověřený, jinak normálně, že byste řekli, že půjdete do Téčka, to nebyla šance,“ vzpomíná jedna z návštěvnic klubu Jana Červenková.

„Byla velmi snadná registrace a kontrola, kdo tam chodí a nechodí. Samozřejmě že tam asi bylo spoustu referentů, ale třeba já sama jsem si nikoho nikdy nevšimla,“ přidává svůj pohled sama fotografka Jarcovjáková. Její snímky z T-Clubu jsou nyní do konce srpna k vidění v rámci festivalu Prague Pride v Centru Langhans v pražské Vodičkově ulici.

Syrová noční Praha v Arles

Jarcovjáková toto léto prezentuje své fotografie také na prestižním mezinárodním festivalu ve francouzském Arles. Její výstava Evokativ, která rovněž zachycuje momenty z undergroundového života v 70. a 80. letech, je jedním z hlavních bodů programu.

Na černobílých, mnohdy rozostřených snímcích, autorka syrovým způsobem ukazuje prostředí barů, večírků, noční Prahy i momenty ze života sexuálních menšin, Romů či vietnamské a kubánské komunity v tehdejším Československu.

Pro Jarcovjákovou jde o vůbec první zahraniční výstavu a podle ředitele festivalu v Arles Sama Stourdzého pro ni může znamenat radikální obrat v profesní dráze a věhlasu. „Je velmi vzácné objevit kompletní dílo takové síly a intenzity od dosud neznámého autora,“ prohlásil při zahájení exhibice na začátku července Stourdzé.

Slovy chvály nešetřil ani Jiří Hnilica z Českého centra v Paříži, které se na organizaci vernisáže podílelo. „Co znamená Cannes pro film, znamená Arles pro fotografii. Samostatná výstava českého fotografa v hlavní programové sekci je fenomenálním úspěchem,“ uvedl Hnilica. Dříve se na tomto festivalu ze současných tvůrců představili například Jan Saudek, Tereza Vlčková nebo Josef Koudelka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
před 8 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 10 hhodinami

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025
Načítání...