Začíná Prague Pride, devátý ročník připomene stonewallské nepokoje

4 minuty
Začíná devátý ročník Prague Pride
Zdroj: ČT24

Připomenout historii, ale také soustředit se na současnost chtějí organizátoři Prague Pride. Letos totiž uplynulo půlstoletí od nepokojů v newyorském Stonewallu, které stály na počátku emancipace LGBT hnutí. Kulturní program odstartuje v pondělí večer na Střeleckém ostrově a vyvrcholí v sobotu tradičním pochodem za práva sexuálních menšin. Akci podpořil i pražský magistrát, který vyvěsil duhovou vlajku.

Kromě pochodu nabídne festival stovku dalších akcí, které se letos ponesou v duchu vzpomínek na stonewallské nepokoje, které před padesáti lety odstartovaly emancipaci LGBT hnutí. „Nechceme se ale dívat jen do historie. Je to pro nás příležitost zamyslet se nad tím, jaké jsou výzvy pro komunitu v dnešní době,“ vysvětluje jedna z organizátorek festivalu Tereza Pelechová.

Prague Pride odstartuje slavnostní zahajovací koncert na Střeleckém ostrově v pondělí v 18:00. Vystoupí například Daniela Sea s DJkou Gunn Lundemo, z českých interpretů se návštěvníci mohou těšit třeba na Elpidu & Never Sol či Renatu.

V úterý mimo jiné organizátoři chystají talkshow s fotografem Robertem Vanem. Ten se před půlstoletím v New Yorku stonewallských nepokojů přímo účastnil a mluvit bude o svých zkušenostech.

Vše odstartovala policejní razie, ke které došlo 28. června 1969 v newyorském Manhattanu. V brzkých ranních hodinách strážci zákona vtrhli do baru Stonewall Inn, kde se tradičně scházeli členové LGBT komunity. V šedesátých letech nešlo o nic výjimečného, protože seznamy homosexuálů si vedla třeba i FBI a do podniků, kde se bavily a seznamovaly sexuální menšiny, chodili policisté v utajení, aby své případné svůdníky zatkli. Samotnému zátahu na Stonewall Inn předcházely razie na mnoho barů v okolí.

V případě Stonewall Inn se ale klasická policejní operace zvrtla a pořádkové síly nad situací rychle ztratily kontrolu. Návštěvníci baru totiž nebyli sami, z okolí se na jejich podporu seběhlo mnoho lidí z okolí, kteří policisty napadli a skandovali „Gay Power!“. Zátah začal před půldruhou ráno a vzniklou situaci se podařilo uklidnit až kolem čtvrté hodiny ranní.

Jenže pořádek netrval dlouho. V následujících dnech vyšly do ulic protestovat za práva LGBT komunity stovky lidí. „Buzíci ztratili ustrašenou tvář, kterou měli po desetiletí,“ okomentoval tehdy dění spisovatel Allen Ginsberg. Násilné protesty se dostaly na stránky tehdejších novin, zapojilo se do nich na dva tisíce lidí.

V nadcházejících měsících začaly v New Yorku vznikat organizace, které prosazovaly práva gayů a leseb, později se trend rozšířil do zbytku Spojených států. První pride pochody se jako vzpomínka na takzvané stonewallské nepokoje uskutečnily v roce 1970.

Pochod za práva sexuálních menšin
Zdroj: ČT24/ČTK/imago stock&people

Program pro starší ročníky

S odkazem událostí ze Stonewallu pracuje letošní festival programem pro starší ročníky LGBT+ lidí. Podle organizátorů jsou tyto generace zvyklé na život v ústraní i v dnešní otevřenější době. Připravili pro ně diskuze, promítání, besedy i retro party. Hosté z Berlína přiblíží, jak německá metropole podporuje sexuální menšiny ve starších generacích.

„Ráda bych letos vyzdvidla travesti a drag kulturu, které se věnujeme dlouhodobě a máme k ní celou řadu programů. Pro mě osobně zajímavá akce je páteční čtení pohádek, kdy drag queens umělkyně čtou pohádky dětem,“ doplňuje Pelechová. Drag umění přiblíží i skupina Screamers, která stála u zrodu české travesti.

Festival vyvrcholí tradičním pochodem za práva sexuálních menšin, který z Václavského náměstí zamíří na Letnou. Kompletní program mohou zájemci nalézt na oficiálních webových stránkách festivalu.

Magistrát vyvěsil duhovou vlajku

Festival v pondělí podpořil i pražský magistrát, který vyvěsil duhovou vlajku na budovu Nové radnice. Vedení města na tiskové konferenci zkritizovalo, že stejnopohlavní páry nemohou v České republice uzavírat sňatky.

„Je potřeba se zasadit o to, aby všichni měli stejná práva a příležitosti a nebyli diskriminováni pro svou sexuální orientaci,“  komentoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a doplnil, že festival vnímá jako vyjádření respektu a solidarity k sexuálním menšinám v zemích, kde jsou jejich práva tvrdě potlačována.

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) dodal, že Prague Pride oslavuje to, že všichni mohou být sami sebou. „Teprve tehdy se v nás mohou rozvinout všechny schopnosti a potenciál, který máme. A to je to největší bohatství, které můžeme mít.“

Vyvěšení duhové vlajky ocenila i ředitelka festivalu Hana Kulhánková, podle níž je to gesto sice symbolické, ale pro LGBT komunitu významné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 14 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 16 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 22 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
včera v 10:33

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...