Nedělní aukce: Přes 3,5 milionu za Špálovu Duhu a Čapka „na jahodách“

Praha - Na konečných 3,7 milionu korun se na nedělní aukci výtvarného umění v pražském hotelu Hilton vyšplhala cena obrazu Václava Špály Duha. Kubistický obraz z let 1912 až 1913 s vyvolávací cenou 2,2 milionu korun byl podle aukční síně ve 30. letech minulého století jednou z kulis při setkáních takzvaných Pátečníků, tedy tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho přátel z intelektuálních kruhů. Jedním z účastníků těchto schůzek byl i Josef Čapek, za jehož obraz Na jahodách zaplatil kupec druhou nejvyšší cenu na dnešní aukci - 3,6 milionů korun.

Zhruba o milion méně zaplatí nový majitel dalšího Špálova díla, oleje Na Komorním hrádku z roku 1924 s vyvolávací cenou 1,4 milionu korun. Přes milion korun se vyšplhala i cena oleje Schodiště IX autora Františka Muziky z roku 1973.

Na aukci se nabízelo na pět stovek položek s celkovou vyvolávací cenou přes 30 milionů korun, kupce našla polovina z nich. Překvapením byl podle Vladimíra Neuberta z Galerie Art Praha, která aukci pořádala, zájem o obrazy Karla Součka, jenž prý prožívá „renesanci“.

Za Součkův olej na plátně nazvaný V dešti - Pláštěnky, který by se dřív prodal prý tak za 80 tisíc korun, zaplatí kupec 960 tisíc korun. Za stejnou cenu se prodaly i dva obrazy Kamila Lhotáka a jedno dílo Vincence Beneše.

Podle názoru aukční síně jsou za současné hospodářské krize nákupy obrazů nejlepšími investicemi. Potvrzují to i loňské výsledky českého aukčního trhu. Sběratelé na aukcích utratili včetně provizí tři čtvrtě miliardy korun - o 90 milionů, tedy 13,5 procenta více než o rok dřív.

  • Václav Špála / Duha zdroj: Galerie Art Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156637.jpg
  • František Muzika / Schodiště IX zdroj: Galerie Art Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156639.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 23 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
včera v 11:35

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...