Národní knihovnu povede Tomáš Foltýn. Zná ji jako málokdo, oceňuje ministr Zaorálek

2 minuty
Národní knihovnu povede Tomáš Foltýn
Zdroj: ČT24

Novým generálním ředitelem Národní knihovny (NK) bude Tomáš Foltýn, funkce se ujme v květnu. Foltýn dosud v knihovně zastával funkci ředitele Odboru správy fondů. Vybrán byl z pěti kandidátů.

Na ředitelský post vybral Tomáše Foltýna ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten loni v  červenci odvolal ředitele knihovny Martina Kocandu kvůli údajně netransparentním zakázkám na IT projekty. Dlouhodobě Zaorálkovi vadil i pomalý postup další fáze rekonstrukce Klementina, které je sídlem NK. Kocanda uvedl, že sporný projekt e-knihovny sám ukončil.

Knihovnu ještě do konce dubna dočasně povede dlouholetý pracovník knihovny Vít Richter. Foltýn během následujících tří měsíců dokončí vědecký projekt, který v současné době v NK vede, a zároveň se bude připravovat na svou novou funkci.

Zaorálek: Foltýn je odborník, který může knihovnu posunout

„Jsem rád, že Národní knihovnu po letech povede knihovník – odborník, který ji zná jako málokdo, a má tak jasnou představu, kam a jak tuto důležitou státní instituci posunout, zmodernizovat. Nechybí mu ani manažerské zkušenosti, protože v NK řídil velký a důležitý odbor a zároveň se podílel a vedl za Národní knihovnu řadu mezinárodních výzkumných projektů,“ uvedl ministr Zaorálek.

Foltýnovu předchůdci Martinu Kocandovi, jehož do funkce uvedl v roce 2017 bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vyčítali při nástupu odboráři právě neodostatečné odborné zkušenosti k vedení tak významné instituce.

Do otevřeného výběrového řízení na uvolněný post se přihlásilo pět kandidátů, všichni splnili formální požadavky a v prosinci minulého roku z nich po ústních pohovorech doporučila výběrová komise ministrovi kultury dva možné ředitele. Vedle Tomáše Foltýna také ředitelku knihovny Filozofické fakultury Univerzity Karlovy Kláru Rösslovou.

Nejvhodnější kandidát byl vybrán po zhodnocení i dalších částí řízení, tedy na základě předložené koncepce a takzvaného assessment centra, v němž externí firma prověřila manažersko-psychologické předpoklady uchazečů. 

Tomáš Foltýn získal magisterský titul z kulturních dějin na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. V Národní knihovně pracuje od roku 2007. Zde působil nejprve jako projektový manažer v Oddělení digitalizace a následně jako vedoucí Oddělení tvorby a správy metadat. Od února 2012 pracoval na pozici vedoucího Oddělení strategického plánování digitalizace knihovních fondů. V lednu roku 2013 byl jmenován ředitelem Odboru správy fondů, tuto funkci zastává do dnešní doby. Ve své profesní dráze se podle Národní knihovny dlouhodobě věnuje problematice správy, ochrany a trvalého uchování novodobých knihovních dokumentů včetně digitálních dat. V poslední době se začal zabývat i oblastí takzvaných digital humanities.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 3 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 5 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 14 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
včera v 20:37

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
včera v 10:45

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...