Motocykl nebo nábytek. Podívejte se, co galerie nakoupily za dotace z ministerstva

2 minuty
Události v kultuře: Ministerstvo dotuje nákupy vzácných předmětů
Zdroj: ČT24

Ministerstvo kultury vloni za nákupy historicky cenných a mimořádně významných předmětů vyplatilo na dotacích přes 20 milionů korun. Národní galerii ale resort v současnosti vrátil žádost o 65 milionů korun na pořízení středověké malby. Žádá posudky na obhajobu ceny obrazu, který pochází z dílny Mistra vyšebrodského oltáře.

Mezi předměty, na které přispělo ministerstvo, patří dvoumetrový plakát od Alfonse Muchy, který má zatím v depozitáři ivančická pobočka Muzea Brněnska. Zaplatila za něj zhruba 360 tisíc korun. Polovinu poslal zřizovatel, tedy kraj, zbytek pokryla dotace. „Poprvé jsme využili dotaci ministerstva kultury. Jinak běžně nakupujeme do sbírek z rozpočtu muzea,“ říká historička umění z Muzea Brněnska Hana Fadingerová.

Téměř 130 let starou fotografii Antonína Dvořáka nebo dopis Bedřicha Smetany pak loni koupilo Národní muzeum. Nejdelší sériově vyráběný motocykl Čechie nově získalo pelhřimovské Muzeum Vysočiny a dva kusy nábytku od architekta Josefa Gočára čekají na opravu v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Starožitnosti mu majitelé sami nabízejí.

„Asi v sedmdesáti procentech odmítáme. Ale v těch zbývajících třiceti procentech jde o významné kusy, o které stojíme, aby se dostaly do sbírek,“ říká k nákupům kurátor sbírky historického nábytku Jiří Fronek.

Dotace na výkupy předmětů mimořádného významu
Zdroj: ČT24

Loni úspěšně požádalo o ministerské dotace 22 muzeí a galerií. O rok dříve dotaci získalo 25 institucí. Částky byly podobné, zatímco v roce 2017 bylo celkem vyplaceno téměř 19 milionů korun, v roce 2018 součet dotací přesáhl 20 milionů. Letos má resort kultury připraveno 15 milionů.

„Ministerstvo má rozpočtové rezervy, takže tu částku můžeme navýšit nebo také nemusí být vyčerpána. Prostě, když nebude, tak nebudeme zbytečně utrácet,“ říká ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Národní galerie žádá desítky milionů na středověký unikát

Ministerstvo v současnosti vrátilo Národní galerii žádost o 65 milionů korun na pořízení středověké malby. Na obhajobu ceny obrazu, který pochází z dílny Mistra vyšebrodského oltáře, žádá další odborné posudky. Malba se totiž předloni objevila v dražbě s vyvolávací cenou tří milionů korun. Po dalším prozkoumání ale cena násobně stoupla.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt se ve vyjádření pro Deník N odvolal na unikátní objev světového významu, jehož pravost odhalila až restaurátorská expertiza Adama Pokorného z Národní galerie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 7 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 14 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...