V Tel Avivu se v úterý večer začalo rozhodovat o letošním vítězi Eurovision Song Contest. V prvním semifinále mezinárodní hudební soutěže na loňský český úspěch navázala indie-popová kapela Lake Malawi. Hlasy diváků ji posunuly do finále. Fandit českým muzikantům a sledovat vystoupení jejich finálových konkurentů mohou diváci České televize 18. května v přímém přenosu. O dalších postupujících ještě rozhodne 16. května druhé semifinále.
Lake Malawi se vylilo za český hudební rybníček. Kapela postoupila do finále Eurovize
Lake Malawi jsou teprve osmými reprezentanty Česka ve více než šedesátileté historii Eurovize. Soutěž, organizovaná zeměmi sdruženými v Evropské vysílací unii (EBU), k mezinárodní popularitě pomohla třeba skupině ABBA, Céline Dion nebo Conchitě Wurst.
Albert Černý: Na semifinále se těšíme
Kapelu Lake Malawi si vybrali fanoušci v národním kole. Zaujmout se rozhodla skladbou Friend of a Friend. „Na semifinále se těšíme. Vyzkoušeli jsme si své vystoupení už několikrát a celkově z toho máme dobrý pocit,“ řekl před večerním vystoupením frontman Albert Černý.
Kromě českých fanoušků kapelu podle jeho slov podporují také ti polští. „Vnímám podporu z Polska. Jsem totiž z Třince a mluvím s částí naší rodiny polsky. Už jsem dělal několik rozhovorů pro polskou televizi a určitou náklonnost tam cítím. Jsem samozřejmě rád, protože je to velká země a jejich hlasy potřebujeme,“ podotknul Černý. Diváci totiž nemohou hlasovat pro zpěváka ze své země.
- Lake Malawi je česká indie-popová kapela, kterou založil její frontman Albert Černý v září roku 2013, po rozpadu jeho předchozí kapely Charlie Straight. Při hledání názvu pro novou skupinu se inspiroval písní Calgary svého oblíbeného interpreta Bon Ivera.
- Kapela Lake Malawi vystupuje ve složení: Albert Černý (zpěv, kytara, klávesy), Jeroným Šubrt (baskytara, klávesy), Antonín Hrabal (bicí) a Pavel Palát (kytara). Frontman Albert Černý je autorem veškeré hudby a textů. Za svou tvorbu obdržel čtyři ceny Anděl, dvakrát byl oceněn v hudební anketě Slavík a získal i cenu MTV.
- Kapela Lake Malawi se nikdy netajila svými zahraničními ambicemi. Už jejich první singl Always June představil Albert Černý akusticky v živém vysílání rádia BBC London. V květnu roku 2015 pak vydali nahrávku We Are Making Love Again. V témže roce Lake Malawi vystoupili na britském The Great Escape Festivalu v Brigtonu a singl Chinese Trees bodoval v hitparádě Audition Poll na Amazing Radiu.
- Kapely si během jejího působení na hudební scéně všiml i management známých jmen jako 30 Seconds To Mars (2014) či Mika (2016) a v roce 2017 i velkých oblíbenců Lake Malawi, skupiny The Kooks. Lake Malawi tak dostali příležitost představit svou tvorbu fanouškům těchto hvězd jako předkapela na jejich pražských halových koncertech.
- Na podzim roku 2017 vydali Lake Malawi 14 písní na svém debutovém albu Surrounded by Light. Hudba Lake Malawi se objevila i v několika úspěšných českých filmech, například 10 pravidel jak sbalit holku, Ostravak Ostravski.
Větší pozornost Čechům pomohl loni získat zpěvák Mikolas Josef, který dosáhl šestého místa. Šlo o nejlepší výsledek dosavadních českých účastí, před ním se do finále dostala jako jediná Gabriela Gunčíková v roce 2016, skončila ale bez jediného bodu od diváků.
Jako vždy do finále automaticky postupují zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, tedy Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael.
Ostatní finalisty a také celkového vítěze volí televizní diváci a odborná porota. Z prvního semifinále kromě Lake Malawi postoupilo také Řecko, Bělorusko, Srbsko, Kypr, Estonsko, Austrálie, San Marino, Slovinsko a Island. Největším favoritem bookmakerů je letos podle izraelského listu Haarec Nizozemsko, následují Rusko a Itálie.
Soutěž provází spory kolem Ukrajiny i Izraele
Soutěže se tentokrát nezúčastní Bulharsko a Ukrajina. Bulharsko z finančních důvodů a Ukrajina kvůli sporu kolem vítězky národního kola Anny Korsunovové. Ukrajinské veřejnoprávní televizi NSTU se nelíbilo, že zpěvačka občas vystupuje v Rusku. Její vyslání do Tel Avivu podmiňovala tím, že se do budoucna vystupování v Rusku zřekne, což zpěvačka odmítla jako absurdní.
Spory provází i volba letošní pořádající země Eurovize. Tou je vždy stát, z něhož pochází vítěz předchozího ročníku. Izrael soutěž hostí potřetí (1979, 1999 a 2019), pořadatelství mu zajistila loni zpěvačka Netta Barzilaiová. Izraelské pořadatelství nicméně od samého počátku budí kontroverze a podle kritiků chce Izrael odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Hnutí vedené Palestinci a prosazujícího bojkot Izraele (BDS - Boycott, Divestment and Sanctions Movement) vyzvalo k bojkotu letošního ročníku soutěže kvůli násilí Izraele vůči Palestincům. Podobně proti soutěži vystoupili také palestinští umělci z Gazy, kteří vyzvali soutěžící k bojkotu s tím, že loni v květnu izraelští vojáci na hranici s Pásmem Gazy usmrtili šedesát Palestinců ve stejný den, kdy Izrael vyhrál Eurovizi.
V lednu zhruba padesát britských celebrit včetně rockerů Petera Gabriela a Rogera Waterse vyzvalo stanici BBC, aby usilovala o změnu místa konání soutěže. Účast v letošním ročníku Eurovize kvůli těmto kontroverzím nicméně neodřekl žádný interpret. Ani host soutěže, jímž je letos Madonna.