Korn rozdrtili pražský Karlín a potvrdili pozici nu-metalových králů

Sukně, dudy, zdvižené prostředníčky a vyprodaný Karlín – tak by se dal ve zkratce shrnout koncert jedné z nejpopulárnějších kapel současnosti, kalifornských Korn, kteří na něm potvrdili, že pozici na trůnu nu-metalu mají právem a jen tak něco je z něj nesesadí.

Krví zmáčený superband a militantní vegani jako předvoj

Pražský Karlín se otřásl ve svých základech hned dvakrát. Poprvé při středečním ohnivém vystoupení nadupaných Australanů Parkway Drive a podruhé ve čtvrtek při vyprodaném koncertu amerických Korn. Je až s podivem, že ještě stojí.

Korn si jako předskokany pro svou tour The Serenity of Suffering, což je zárověň název jejich poslední studiovky, vybrali heavymetalový superband Hellyeah a metalcorové Heaven Shall Burn. Výborná volba. Obě kapely patří na scéně ke špičce svých žánrů.

Prvně zmiňovaní Hellyeah, zformovaní kolem zpěváka Mudvayne Chada Graye, vběhli na pódium úderem sedmé hodiny večerní a předvedli energií našlapaný, byť poněkud krátký set, který metaluchtivé publikum řádně rozpumpoval. Zazněly skladby jako Demons in the Dirt nebo Human.  Nelze opomenout ani frontmanovo specifické „bloody make-up“ vzezření.

Hellyah
Zdroj: Facebook/Hellyah

To vystoupení německých Heaven Shall Burn bylo již o poznání delší, jeho vadou na kráse však bylo špatné nazvučení, což je u žánru, jako je metalcore či deathcore, poměrně zásadní vadou. Melodičnost skladeb se tak ztrácela a výrazný, silný vokál zpěváka Marcuse Bischoffa bohužel nevyzněl tak, jak by mohl. Nicméně tento šestičlenný band od sousedů, známý svým bojem proti sociální nerovnosti, rasismu či za práva zvířat, se touto chybkou nenechal odradit. Do svého vystoupení dal maximum a ukázal fanouškům, proč je považován za jednoho z nejzásadnějších interpretů svého žánru. Ti se tak dočkali hitů jako Hunters Will Be Hunted, Black Tears, což je velmi zdařilý cover Edge of Sanity, nebo Corium či Passage Of The Crane z posledního alba Wanderer. 

KoЯnština, Davis v sukni hrající na dudy a rekord v počtu zdvižených prostředníčků

Forum Karlín je příjemné nejen co se prostředí týče, ale především výtečnou akustikou. Pokud se tedy mistr zvukař neutne, můžou se návštěvníci těšit na opravdu skvostný výplach ušních zvukovodů, což se naštěstí v případě hlavní hvězdy večera povedlo na výbornou.

Pokud by někdo čekal show plnou pyrotechniky či jiných ohromujících efektů, nejspíš by byl zklamán. Na to si tito ostřílení matadoři opravdu nehrajou. Zato světýlka, třpytky a jiné blbůstky jak na dikotéce někdy v osmdesátkách, tak těch se dočkáte požehnaně.  V kontrastu s temným hudebním doprovodem a texty plnými šílenství to možná může působit lehce groteskně, nicméně to kupodivu jako celek funguje skvěle. Pánové si zkrátka na nic nehrají a čím šetří na pódiové fantastičnosti, o to víc přidávají do vystoupení samotného. Prostě to do vás naperou ve své syrovosti, co to jde a „Na, žer a užij si to!“

Nepotřebují ohromovat – oni už hvězdami jsou a jsou si toho také dobře vědomi. Největší dominantou pódia tak byl již tradiční frontmanův mikrofon z dílny samotného mistra H. R. Gigera, „otce“ legendárního xenomorfa Aliena, bez kterého si už žádnou jejich show snad ani nelze představit.

 Y'all want a single say fuck that, fuck that, fuck that! Ale jistě, pane Davisi

Chcete „vyfuckovat“ svýho šéfa, souseda, co vás prudí, že mu hulíte do oken, kámoše, co vám leze za starou, celej svět? Zajděte si na Korny! Ti zřejmě při úvodu stejnojmenné skladby vytvořili minimálně pražský rekord v počtu zdvižených prostředníčků najednou, k čemuž vyzval frontman všechny přítomné. Ti mu to poté oplatili spontánním „jump da fuck up“ – tentokrát i bez výzvy.

Krom osvědčených hitů zazněli i zástupci z nově vydaného alba v podobě Rotting in Vain či Insane a fanoušci se dočkali i příjemného bonusu v podobě pasáží skladeb We Will Rock You od legendárních Queen nebo říznější druhé poloviny One od neméně slavné  Metallicy. Vystoupení nebylo ochuzeno ani o sólo bubeníka Raye Luziera nebo Davisův příchod s dudami.

Nemalý podíl na skvělé atmosféře měli i návštěvníci koncertu, publikum bylo fantastické. Tradičním kotlem byl pomalu celý parket a třásly se i ochozy dvoupatrové galerie, jež pořadatel fanouškům zpřístupnil. Pařili zkrátka všichni, dost možná i obsluha barů. Korn tak potvrdili svou pozici jedničky nu-metalu a kdo by hádal, že jsou již dávno za zenitem své slávy a nemají už co nabídnout, šeredně by se mýlil. Ať už jde o typický Davisův nezaměnitelný vokální projev či hlasovou devizu, díky které je poprávu považován za jednoho z nejlepších zpěváků vůbec, „Fieldyho“ typickou basu či „Munkyho“ řízné kytarové riffy – Korni jsou zkrátka jen jedni a jiná, byť vzdáleně podobná kapela, prostě neexistuje. Děkujeme, pánové, příště zas!

Setlist: 
Right Now, Here To Stay, Rotting in Vain, Somebody Someone, Word Up, Coming Undone (with a snippet of Queen's „We Will Rock You“), Insane, Y'All Want a Single, Make Me Bad, Shoots and Ladders (with a snippet of Metallica's „One“ at the end), Blind, Twist, Good God / Falling Away From Me, Freak on a Leash.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V hudbě roku 2025 udávali tón Lady Gaga, Taylor Swiftová či Bad Bunny

Populární hudba může končící rok zrekapitulovat díky hitparádám, výročním žebříčkům a ukazatelům prodejnosti. Z nich vyplývá, že zásadní momenty jsou spojeny se jmény Lady Gaga, Taylor Swiftové nebo rappera Bad Bunnyho.
před 4 hhodinami

Filmový rok 2025: Vyhrožování cly, Karavan v Cannes a Stranger Things

Které události definovaly filmový rok 2025? Začátek se odehrál ve znamení přírodní pohromy a změn ve fungování filmového průmyslu ve světě i doma. Závěr doprovází kasovní trháky.
před 6 hhodinami

Silvestr na ČT1 nabídne pražský díl StarDance Tour

Show StarDance letos poprvé v historii zavítala do velkých hal před živé publikum, kterému se představilo osm tanečních párů v šesti krajských městech. Všechny zastávky se vyprodaly. Pět měst přidalo i druhé, odpolední představení. Celkem se přišlo podívat sto tisíc lidí. Poslední, pražskou zastávku natáčely kamery České televize. Speciální silvestrovský díl poběží na ČT1 večer poslední den roku 2025 od 21:40.
před 10 hhodinami

Pod stromek lidé rádi koupili i dražší knihu

Kniha stále patří k oblíbeným vánočním dárkům, lidé pod stromeček navíc spíše koupí dražší tituly. Největší objem tržeb je tradičně právě před Vánocemi. S tím počítají zejména menší knihkupci, pro něž adventní prodeje znamenají výrazný příjem, který pomůže vynahradit menší prodeje během zbytku roku. I velcí prodejci samozřejmě zaznamenávají příliv zákazníků.
včera v 13:12

Forman by dětský film netočil, říká autor knihy o československé tvorbě pro děti

Páni kluci, Lucie, postrach ulice nebo Pod jezevčí skalou. Československé filmy pro děti se dodnes reprízují nejen ve svátečním období. Nová monografie s názvem Jednou nebudeme malí ale odhaluje i neznámou historii této části kinematografie. Přes divácký úspěch se tvorba pro mladé potýkala s nezájmem samotných filmařů.
včera v 11:22

Slovenské národní divadlo propustí pět herců, píše Denník N

Slovenské národní divadlo (SND) propustí pět herců včetně Táni Pauhofové, známé také účinkováním v české filmové produkci. Uvedl to slovenský Denník N s odvoláním na své zdroje. Oficiálním důvodem výpovědí je konsolidace, herci však mluví o snaze vedení rozbít nepohodlný soubor.
včeraAktualizovánovčera v 10:06

Kniha architektů představuje desítky inspirativních novostaveb

Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař vydávají ve spolupráci s Petrem Pištěkem pátý díl své knižní edice s šestašedesáti nejzajímavějšími rodinnými domy v Česku – představují v ní inspirativní novostavby i nové trendy. Edici o stavbách vydávají od roku 2012. Jejich vývoj však sledují už čtvrt století – za tu dobu jich zviditelnili přes čtyři stovky.
včera v 07:30

Zemřela francouzská filmová legenda Brigitte Bardotová

Zemřela francouzská herečka a filmová ikona Brigitte Bardotová. Bylo jí 91 let, uvedla v neděli dopoledne agentura AFP s odkazem na Nadaci Brigitte Bardotové. V nedávné době se herečka zotavovala po pobytu v nemocnici. Bardotová zahájila svou hereckou kariéru na začátku 50. let a věnovala se jí přes dvacet let. Podle agentury AFP hrála ve zhruba pěti desítkách snímků. V posledních letech se téměř výhradně věnovala ochraně práv zvířat a péči o ně.
28. 12. 2025Aktualizováno28. 12. 2025
Načítání...