Jan Kaplický, architekt nejslavnější české chobotnice

Praha – Svými projekty nebo projekty, na kterých se podílel, získal Jan Kaplický jméno v architektonickém světě už po emigraci v roce 1968, do širšího českého povědomí se ale dostal až v 21. století jako autor tzv. chobotnice. Realizace návrhu na novou budovu Národní knihovny se Kaplický za svého života nedočkal, zemřel náhle na srdeční selhání 14. ledna 2009 ve věku 71 let. Ve stejný den, kdy se jeho ženě Elišce narodila dcera Johanka. Blob, který napříč kulturní i politickou veřejností získal mnohé zastánce i odpůrce, nestojí ovšem dodnes.

„Je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. Doufám, že se uzavřel kruh od doby, kdy mě v roce 1955 nevzali v Praze na techniku jako neuspokojivého žáka. Je to neuvěřitelná čest,“ prohlásil Kaplický po oznámení výsledků v mezinárodní architektonické soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny v Praze.

Místo techniky nakonec vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, umělecký talent měl v genech – jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. Od své emigrace v roce 1968 žil ve Velké Británii. Na začátku sedmdesátých let byl zaměstnán v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse, kde se podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou. V roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém působil až do své smrti.

2 minuty
Reportáž P. Šuleře a M. Kubaše
Zdroj: ČT24

Kaplického inspirace: pavoučí sítě, rybí šupiny i vesmír

Spolu s mladými spolupracovníky z Future Systems se Kaplický snažil změnit tradiční pojetí architektury, používal nezvyklé materiály, dbal na ekologii, na využití přírodní energie a přirozeného světla. Jeho tým uplatňoval i poznatky z výzkumu vesmíru (Future Systems pracoval pro NASA) a leteckého a loďařského průmyslu, kde byly vyvinuty nové materiály – pevné, lehké, odolné, bez spojů.

Zdeněk Lukeš, historik architektury: On byl skutečně neuvěřitelnou osobností, jeho přednášky byly strhující. Byl osobností, která přitahovala mladé lidi s fantazií, kteří chtěli architekturu někam posunout.

Vlastimil Ježek, bývalý ředitel Národní knihovny: Moc mě mrzí, že poslední dva roky mu ztrpčovali život lidé, po kterých tady nezůstane vůbec nic. Myslím si, že Jan Kaplický se stal, bohužel, další velkou postavou české kultury, kterou pomohla udolat česká malost.

Pavel Bobek, zpěvák, architekt, přítel Jana Kaplického: Byli jsme přátelé celý život, prožili jsme spolu celkem bouřlivé mládí, na to já nikdy nezapomenu. On byl velikým fandou rokenrolu. Nebudeme si nic zastírat. Dva roky se tady na něj pořádala štvanice a přitom on byl v tom nejlepším slova smyslu vlastenec.

Paul Finch, šéfredaktor Architecture Review: Kaplický byl architektem ohromné integrity, člověkem, který neustoupí a bojuje za svůj projekt. … Přinesl do britské architektury imaginativní modernismus, který plynul ze skvělé tradice českého modernismu.

Jeho stavby byly často kontroverzní, každopádně nepřehlédnutelné a nikdy fádní. Inspirací mu byly organické tvary v přírodě – pavoučí sítě, motýlí křídla či rybí šupiny, pro něž se vžilo anglické slovo blob (kapka či hrudka).

„Když navrhují letadlo Jumbo Jet, tak se taky neptají každého pasažéra, co si o tom myslí. To nikam nevede, to bychom nakonec chodili pěšky,“ říkal Kaplický na adresu svých kritiků.

Architekt domů s přezdívkami

Za svou práci dostal mnohá významná architektonická ocenění. K nejprestižnějším patří britská cena za architekturu Stirling Prize, kterou získal za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. Deník The Independent zařadil dvě Kaplického stavby mezi nejvýznamnější moderní stavby. Kromě Lord's Media Centra také obchodní dům Selfridges v Birminghamu, lesklého „pásovce“ tvořeného 20 tisíci hliníkovými terči.

Mezi jeho další projekty patří plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf, mateřská škola připomínající ulitu, turistické centrum ve Stonehenge či „neviditelný“ dům ve Walesu. Ve Future Systems vznikly ale i návrhy lamp, nábytku, skla či příborů, Kaplický se věnoval dokonce i módnímu návrhářství. K posledním zakázkám studia před architektovou smrtí patřil například projekt nové stanice metra v Neapoli či muzeum Maserati v Modeně. 

S Kaplickým léta spolupracovala i jeho první žena, o 18 let mladší architektka Amanda Levetová, s níž má syna Josefa. Druhé dítě, dceru Johanku, mu porodila druhá manželka Eliška, s níž se oženil v roce 2007.

Realizaci Kaplického návrhu na novou budovu Národní knihovny odsunula na neurčito bouřlivá politická diskuse, zpochybnění soutěže Komorou architektů a nakonec i Praha, která se od návrhu několikrát distancovala. Usnesení z roku 2006 o prodeji pozemků podle ní neplatí a v novém územním plánu tu část Letné, která byla dlouho určena pro stavbu kulturního charakteru, chce změnit na plochu pro park.

O stavbu chobotnice ale nadále usiluje jak vdova po architektovi Eliška Kaplicky, tak několik občanských iniciativ a i politická strana Blob. Vývoj ale naznačuje, že Národní knihovna se na rozdíl od předchozí doby už nesoustředí na stavbu nové budovy. Plánuje spíše dostavbu depozitáře na okraji Prahy a lepší využití historického Klementina. Pokud by se Kaplického návrh v Praze nakonec přeci jen stavěl, k realizaci by ho pravděpodobně dovedla architekta Eva Jiřičná. Zatím je však nejistý i osud jiného Kaplického návrhu, jihočeského koncertního sálu, tzv. rejnoka, který by měla dokončit také Jiřičná. Peripetie kolem prosazování blobu připomene dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou, který by měl mít premiéru 18. dubna, v den Kaplického nedožitých 73. narozenin.

Přečtěte si více: Podle expertů lze původní cenu za Kaplického knihovnu dodržet

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
včera v 07:00

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...