Íránsko-francouzská spisovatelka bojuje proti „vránám“ a „vousáčům“

Reportáž: Abnousse Shalmaniová představila v Praze svůj debut (zdroj: ČT24)

Spisovatelka Abnousse Shalmaniová o sobě mluví jako o Francouzce narozené v Íránu. Do Česka přijela představit svůj debutový román Chomejní, Sade a já, v němž popisuje svůj životní příběh a také podrobuje kritice íránskou a francouzskou společnost.

Na dětství v Teheránu osmdesátých let vzpomíná devětatřicetiletá autorka jako na život mezi „vránami“ a „vousáči“. Román otevírá historkou o tom, jak v době zpřísnění náboženských pravidel přeběhla nahá školní dvůr. 

Zadek proti šátkům

„Narodila jsem se ve velmi revolučním Íránu, ještě za monarchie, pak přišla revoluce. Vyrůstala jsem ale ve velmi liberální rodině a najednou, ze dne na den se tady objevili ‚vrány‘ a ‚vousáči‘ a vše se změnilo. Když jsem šla první den do školy, musela jsem se zahalit do šátku, takže jediný způsob, který jsem viděla, bylo prostě na ně vystrčit zadek,“ vysvětlila, co ji už jako šestiletou donutilo k protestu.    

Až zpětně, jako dospělejší, si uvědomila, že šlo vlastně o politické gesto. „Je bojovnicí za ženská práva, což se dá velmi dobře pochopit, protože vzešla z prostředí Teheránu po íránské revoluci, kde ženství bylo potlačováno brutálním způsobem,“ podotýká Petr Himmel z nakladatelství Garamond, které český překlad knihy Abnousse Shalmaniové vydalo, že autorka s vyjadřováním svých názorů o svobodě nepřestala. 

Uvědomila jsem si, že celý svůj život se musím za něco bít. A tu chuť stále bojovat a šířit svobodu mi dali ‚vrány‘ a ‚vousáči‘.
Abnousse Shalmaniová

Kvůli obavám z perzekuce se po onom incidentu její rodina přestěhovala do Paříže. I tam ale Abnousse, už jako malá, narážela na různé formy společenského útlaku. „Když jsem v Paříži poprvé viděla zahalenou ženu, i když zahalená být nemusí, byl to velmi tragický den. Vůbec jsem to nechápala,“ uvádí příklad. Jen její zbraní se už místo nahoty stala slova. Teď je šíří i v češtině díky překladu své prvotiny, web ČT24 o knize chystá recenzi.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...