Hrad Bečov skrýval kromě relikviáře svatého Maura také středověký hrob

2 minuty
Události: Hrad Bečov skrýval středověký hrob
Zdroj: ČT24

Náhled do stavební historie, kosterní pozůstatky nebo stopy po uložení relikviáře svatého Maura přinesl archeologický průzkum kaple Navštívení Panny Marie na hradě Bečov. Vzácný relikviář byl v kapli objeven roku 1985. Teprve letošní průzkum však důkladně prověřil historii kaple. Relikviář je po korunovačních klenotech asi nejcennější movitou památkou v Česku, je vystaven na blízkém zámku Bečov.

Kapli bečovského hradu archeologové důkladně prozkoumali poprvé od roku 1985. Tehdy, na začátku listopadu, tady kriminalisté našli poklad. Na záběrech z té doby je vidět, jak vytahují polorozpadlou dřevěnou truhlu, zdobenou zlaceným stříbrem a mědí a dvěma sty drahými kameny. Později se ukázalo, že jde o relikviář svatého Maura, unikát, jehož význam odborníci srovnávají s korunovačními klenoty.

Jediné vhodné místo

Nyní odborníci místo vzácného nálezu opět prozkoumali. Hlínu v kapli prosévali sítem po centimetrech. Objevili díky tomu další ozdobné, zlacené části relikviáře, které před více než třiceti lety kriminalistům unikly. Vzácnou truhlu sem uložili poslední majitelé hradu, rodina Beaufortů, která z Bečova po válce prchala kvůli spolupráci s nacisty.

Současný průzkum ukázal, že majitelé kapli dokonale znali. Relikviář byl zakopán na jediném vhodném místě, kam se kvůli skalnímu podkladu vůbec vešel. „Místo, které původní majitelé zvolili pro úkryt relikviáře, bylo jediné možné,“ říká kastelán hradu Tomáš Wizovský.

Hrob bez lebek

Podlaha ukrývala také středověký hrob. Mezi kosterními pozůstatky ze 14. století ale chybějí lebky, což archeology překvapilo. Nemohou kvůli tomu určit přesný počet pohřbených. I když se podle prestižního místa uložení dá usuzovat na to, že šlo o vysoce postavené osoby, průzkum zjistil, že ostatky byly přeneseny a uloženy podruhé. „Dedukujeme z řady nepřímých důkazů, které se doplňují, že se jedná o šlechtický rod pánů z Oseka a Rýzmburka, to znamená stavitelů hradu,“ uvedl vedoucí výzkumu Filip Prekop. 

Výzkum dále zjistil, že před kaplí byla stavba takzvaným donjonem, obdélníkovou věží, zřejmě obytnou. Byla založena z větší části na tvrdé skále a zbytek byl vytvořen masivním předzákladem. Teprve později, zřejmě v druhé polovině 14. století, se stavba změnila na kapli. Její podlahu tvořily čtvercové, ručně mačkané dlaždice. Dnešní, už silně poškozená dřevěná podlaha pak pochází zřejmě až z druhé poloviny 19. století.

Vedoucí průzkumu Filip Prekop
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Průzkumem kaple skončila podle kastelána hradu a zámku Bečov Tomáše Wizovského série odborných průzkumů před rekonstrukcí hradu. Ta bude prováděna podle projektu Příkladná obnova hradu Bečov, který získal prestižní ocenění Europa Nostra, s pečlivým ohledem na zachování původních technologií. Po roce 2019 by mohl opravený hrad sloužit jako edukační centrum vývoje stavitelství ve středověku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 12 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 14 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 22 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...