Helena Třeštíková získala ve Španělsku cenu za nejlepší dokument

Sevilla (Španělsko) - Česká dokumentaristka Helena Třeštíková získala na filmovém festivalu ve španělské Seville cenu za nejlepší evropský dokument. Ocenění Zlatý Giraldillo za snímek Marcela převzala osobně v divadle Lope de Vegy v sobotu večer, kdy čtvrtý ročník festivalu 100%% Europeo po devíti dnech skončil.

„Jsem upřímně dojatá z toho, že se Marcela stala prvním českým filmem oceněným na tomto významném evropském festivalu, což je určitě dobré pro mezinárodní postavení českého dokumentu,“ prohlásila Třeštíková. „Zároveň mě velmi těší, že je příběh Marcely, který zachycuje ryze české prostředí, srozumitelný i za hranicemi České republiky,“ dodává.

Celovečerní dokumentární snímek Marcela zachycuje intimní příběh ženy, který začal v roce 1980 svatbou na jedné z pražských radnic. Příběh Marcely Haverlandové byl původně součástí časosběrného dokumentárního cyklu Manželské etudy, který odvysílala Česká televize v roce 2006 a který vyvolal nebývalý ohlas. Diváci vstoupili aktivně do děje a začali Marcelu, kterou provázel tragický osud, všemožně podporovat. To vedlo Třeštíkovou ke zpracování příběhu o Marcele do podoby celovečerního filmu, jež vypráví ještě o dalších událostech v životě této ženy.

V nejbližší době bude tento film uveden ještě na třech zahraničních festivalech - tento měsíc v Denveru ve Spojených státech, v prosinci pak v indickém státě Kérala a v lednu v italském Terstu.

Sevillský festival v sekci Focus República Checa uvedl ještě snímky Vratné lahve Jana Svěráka, Pravidla lži Roberta Sedláčka, Grandhotel Davida Ondříčka, …a bude hůř Petra Nikolaeva, Jedné noci v jednom městě Jana Baleje, Indián a sestřička Dana Wlodarzyka a Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové.

V programu se objevila také díla Jiřího Menzela, který byl čestným hostem přehlídky a obdržel zvláštní ocenění. Promítali se Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková i Menzelův nejnovější film Obsluhoval jsem anglického krále.

Českou republiku reprezentoval v sekci Eurodoc ještě dokument Lucie Králové Ztracená dovolená.

Vydáno pod