Havlův život jako inspirace pro film. Jeho příběh natáčí Slávek Horák, titulní roli hraje Viktor Dvořák

6 minut
Události v kultuře: Režisér Slávek Horák natáčí film o Václavu Havlovi
Zdroj: ČT24

Původně chtěl studovat FAMU a uchytit se u filmu, do historie se ale zapsal jako první polistopadový prezident. Příběh inspirovaný disidentskými léty Václava Havla začal podle vlastního scénáře natáčet režisér Slávek Horák. Titulní roli hraje Viktor Dvořák, Olgu Havlovou ztvární Anna Geislerová a Pavla Landovského Martin Hofmann. Koproducentem filmu, který se představí za rok, je Česká televize.

Film scenáristy a režiséra Slávka Horáka se snaží zachytit události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy a období, kdy se jako zakázaný autor stáhl do ústraní na chalupu u Trutnova. Snímek se zabývá také vztahem Havla s jeho první manželkou Olgou a sleduje jeho souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k přelomovým událostem roku 1989.

Snímek zatím pracovně nazvaný prostě Havel ale nechce být dokonale přesným historickým dokumentem. „Je to hraný film, je to fikce. Pro mne je nesmírně inspirativní ten boj jednotlivého člověka proti obří mašinérii,“ říká Slávek Horák, který v roce 2015 debutoval snímkem Domácí péče.

Nesnesitelný chlap a génius

„Mně se na něm strašně líbí, že to byl prostě obyčejný, pro mne třeba z čistě ženského pohledu naprosto nesnesitelný chlap, já bych to s ním asi nevydržela, ale přitom prostě génuis,“ říká o Václavu Havlovi představitelka jeho ženy Olgy Anna Geislerová.

„Zatímco Olgu jsem si od začátku představoval ztvárněnou Annou Geislerovou, ta hlavní otázka, kdo bude hrát jeho, byla dlouho nevyřešená,“ říká Horák k obsazení filmu. Po důkladném castingu našel ideálního představitele ve Viktoru Dvořákovi.

„Pro mě je nejdůležitější, že je to o člověku, že je to příběh člověka. A až pak to, že se ten člověk stal prezidentem,“ uvažuje Dvořák, dosud obsazovaný hlavně do divadelních a televizních rolí.

Nejde o první filmové nebo televizní ztvárnění Václava Havla. V sérii České století si klíčovou postavu novodobých českých dějin zahrál Marek Daniel. V několika filmech pak Havel hrál sám sebe, třeba v Kamenném mostu Tomáše Vorla. Poprvé se před kamerou objevil už v polovině šedesátých let ve snímku Pavla Juráčka Každý mladý muž. A na plátně se ukázal i ve svém filmovém režijním debutu, adaptaci vlastní divadelní hry Odcházení.

Viktor Dvořák přiznává, že Havlovy herecké výkony v epizodních rolích nestudoval. Snaží se ale porozumět etapám jeho života. „Zajímá mě, jakým způsobem se vyrovnával třeba s vězením. A jak se s tím vyrovnával, když byl zavřený poprvé, a když byl podruhé, tam je rozdíl,“ říká.

Nezlomná Havlová a parťák Landovský

Svou úlohu se snaží do hloubky pochopit i představitelka Olgy. „Byla rázná, praktická, soběstačná, byla zvyklá se starat o mladší sourozence, prostě fungovala. Myslím, že byla vlastně nezlomná, ona si dělala pořádek i mezi těmi estébáky, které dávala do latě,“ popisuje Geislerová.

„Přístup k reálným postavám je jiný, člověk si to nemůže jen tak vymyslet a nějak si to představovat, protože existuje spousta zdrojů, u Olgy Havlové i sousta pamětníků. Na druhou stranu konkrétně tady u Olgy je ten příběh volně inspirován, nesnažíme se točit životopisný film a občas té pravdě utíkáme, ale je to příběh, který nás všechny fascinuje,“ pokračuje herečka, která získala již pět Českých lvů.

Ve filmu se Václav Havel znovu potká také s hercem a disidentem Pavlem Landovským, kterého hraje hvězda populárního seriálu Most! Martin Hofmann. „Myslím, že to byli parťáci. Vybavuji si, že to tak aspoň Pavel Landovský říkal. Pod to se schová všechno,“ říká Hofmann.

Premiéra filmu je naplánována na příští léto. Natáčení finančně podpořila Česká televize i Státní fond kinematografie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 52 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 14 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 20 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 21 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
2. 4. 2025

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025
Načítání...