Fragnerova galerie představuje Praze architekturu šetrnou k přírodě

Praha - Čtyři výstavy a doprovodný přednáškový cyklus budou v Praze ode dneška do poloviny prosince seznamovat zájemce s různými aspekty architektury, která je šetrná k přírodě. Projekt Zelená architektura pořádá Galerie Jaroslava Fragnera, v jejíchž prostorách se konají dvě výstavy. Další je v blízké Betlémské kapli a poslední v sídle společnosti Zumtobel v Holešovicích. Dnešní zahájení doplní přednáška jednoho z vystavujících - Mitchella Joachima - na ČVUT od 19 hodin.

Pro výstavu ve Fragnerově galerii vybral kurátor Petr Kratochvíl 50 českých staveb, pro jejichž autory i klienty bylo vedle hlediska šetrného přístupu k přírodě důležité i kvalitní architektonické řešení. Název výstavy Zelená architektura tak je metaforou dobrého bydlení v souladu s přírodou. Prezentované realizace se vyznačují snahou o symbiózu s krajinou a hledáním využitelných paralel s přírodními tvary a strukturami a snaží se bořit představu ekologického domu coby strohé, nudné stavby. 

Ve Fragnerově galerii se koná i výstava newyorského architekta Mitchella Joachima - ta na rozdíl od zbylých projektů není přehlídkou realizací, ale utopií. Oceňovaný asistent na Kolumbijské univerzitě a vedoucí studia Archinode představuje vizi života v budoucnosti ve městě ovládaném dokonalou technikou a ještě dokonalejší přírodou, která je chytře propojena s potřebami civilizace.

 • 30. 10. 19:00 Fakulta stavební ČVUT, učebna B 286, Praha 6 Mitchell Joachim (1972) 
 • 5. 11. 19:00 Betlémská kaple, Praha 1
  Stefan Behnisch (1957)
 • 10. 11. 18:00 Rakouské kulturní fórum, přednáškový sál, Praha 1
  Martin Treberspurg (1953)
 • 19. 11. 19:00 Betlémská kaple, Praha 1
  Kurátor výstavy Petr Kratochvíl a hosté: teoretik umění Vladimír Czumalo a architekti Petr Suske, Josef Pleskot, Kamil Mrva a Mojmír Hudec.
  Křest knihy - Petr Suske: Ekologická architektura ve stínu moderny-podstata, principy, mýty

Pod názvem Sluneční architektura v Rakousku se v Betlémské kapli uskuteční výstava nízkoenergetických a pasivních domů architektů Georga Reinberga a Martina Treberspurga. Rakousko mělo už v 80. letech velký počet solárních projektů, dnes má v Evropě nejvyšší hustotu pasivních domů. Výstava představuje nejdůležitější projekty dvou architektů a ukazuje způsoby praktického použití ekologických konceptů.

Poslední výstava prezentuje nejúspěšnější projekty z prvního ročníku mezinárodní ceny pro autory vůči přírodě ohleduplných staveb. Společnost Zumtobel ji pořádá ve spolupráci s berlínskou galerií architektury Aedes. Prvním vítězem se v jedné ze dvou kategorií stal stuttgartský ateliér Schlaich Bergmann Solar za projekt kilometr vysoké elektrárny do Austrálie využívající potenciál slunce i větru. Na výstavě jsou čtveřice nejlepších projektů z obou kategorií.