Festival spisovatelů bez dalšího „nobelisty“ - Herty Müllerové

Praha - Loňská nositelka Nobelovy ceny Herta Müllerová odřekla ze zdravotních důvodů svou účast na Festivalu spisovatelů Praha. Je už druhou ze tří nobelistů, kteří měli letošní ročník festivalu ozdobit, ale nestane se tak. Festival, letos pod heslem Kacířství a rebelie, začíná už v neděli. Program nedělního úvodního večera na Nové scéně, kde měla Müllerová číst ze své knihy Houpavý dech, se změní.

Místo spisovatelčina čtení bude diskuse německého básníka a publicisty Hanse Magnuse Enzensbergera s americkým spisovatelem Johnem Wrayem, v němčině ji bude moderovat zpravodajka německého rozhlasu Joana Radzynerová. Poté herečka Klára Issová přečte úryvky z Houpavého dechu v češtině.

Ruší se pondělní autogramiáda a čtení Herty Müllerové z novely Cestovní pas v knihkupectví Luxor; nakladatel s autorkou jedná o náhradním termínu.

Účast na pražském festivalu v týdnu odřekl ze zdravotních důvodů i karibský básník Derek Walcott. Třetím z nositelů Nobelovy ceny, který by měl přijet, je čínský dramatik a romanopisec Gao Xingjian, jemuž česky právě vyšel román Hora duše.

Přímý přenos ze zahájení Festivalu spisovatelů bude portál ČT24 přenášet živě.

Obraz Toyen Polykači mečů doprovází Festival spisovatelů 2010
Zdroj: ČT24/Festival spisovatelů Praha