Duch v plné práci. Cenu Karla Čapka obdržel esejista a básník Václav Jamek

6 minut
Český PEN klub ocenil Václava Jamka a slaví výročí
Zdroj: ČT24

Václav Jamek je letošním laureátem Ceny Karla Čapka. Každé dva roky ji uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu za prosazování demokratických a humanistických hodnot. Česky a francouzsky píšící prozaik a překladatel dostal ocenění za básnické a esejistické dílo.

Sedmdesátiletý Jamek bývá zařazován mezi postmoderní autory. Kombinuje celou řadu literárních postupů, běžně využívá parafráze, hyperboly, ironie a parodie, a to i ve své společensko-kritické publicistice.

Jeho texty se vyznačují osobitým a komplikovaným stylem, spíše než dění samotné je podstatný autorův postoj ke světu. Vydal mimo jiné i sbírku veršovaného humoru, pod pseudonymem Eberhardt Hauptbahnhof, a pro divadlo napsal grotesku Hlavo žvejkavá

Jamek píše česky i francouzsky. Jeho prvním samostatně publikovaným dílem byl francouzsky psaný Traktát o chatrných divech z roku 1989, českou tvorbu představil veřejnosti až po revoluci. V obou jazycích vydal například souběžně báseň v próze Desátá planeta.

Knihy Václava Jamka
Zdroj: NakladatelstvíTorst/nakladatelství Burian a Tichák

Francouzštinu studoval Jamek na Carnotově lyceu v Dijonu a také na Univerzitě Karlově, kde se v roce 2008 habilitoval jako docent francouzské literatury a následně pedagogicky působil.

Předtím dlouhá léta pracoval jako nakladatelský redaktor, v devadesátých letech se stal kulturním radou v Paříži. V roce 1999 byl jmenován důstojníkem francouzského Řádu umění a humanitních věd.

Z francouzštiny rovněž překládá, za antologii belgicko-francouzského malíře a básníka Henriho Michauxe obdržel před dvěma dekádami překladatelskou Cenu Josefa Jungmanna.

V roce 2003 mu pak byla udělena Cena Toma Stopparda, určená autorovi významného básnického, prozaického nebo esejistického díla. Jamek ji získal za rozsáhlý výbor z jeho literárněkritických a publicistických textů. Vyšel pod názvem Duch v plné práci.

Hlásí se ke gay orientaci. V roce 2002 vyšel jeho esej O prašivém houfci, v němž seznamuje s dějinami vztahu mezi homosexualitou a literaturu s přihlédnutím k problému AIDS.

Výročí založení i zakladatele

Cenu Karla Čapka, pojmenovanou po svém zakladateli, uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994, kdy ji poprvé obdrželi Günter Grass a Philip Roth. Letos český PEN klub udělení spojil s připomínkou 130. výročí Čapkova narození a také 95 let své existence.

„Vycházíme z našich stanov a našeho prapůvodního poslání, které bylo zakotveno už před pětadevadesáti lety. Vybrali jsme si z něho, kromě propagace literatury, především ochranu svobody slova. Vydávali jsme autory ze Sýrie, Kurdistánu, naše poslední publikace je biografie Olega Sencova,“ uvedl k poslání centra jeho předseda Jiří Dědeček.

Historii literární organizace připomíná jednak 14. února konference na téma „malé jazyky a literatury ve velkém světě“, jednak výstava v pražském Klementinu. Přístupná je do 28. března. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...