Dětská spontánnost a naivita i plochý život čtyřicátníků

Praha – Německo-britsko-vlámský soubor Gob Squad & Campo přivezl do divadla Archa nejnovější projekt Before Your Very Eyes - Přímo před očima. Hlavními hrdiny jsou dětští performeři od osmi do čtrnácti let prezentující svět viděný jejich očima. Představení se konalo v rámci festivalu 4+4 Dny v pohybu.

Za sedmdesát minut prožijí na jevišti v uzavřené kostce celý život. I když hrají děti, představení je velkým zrcadlem hlavně pro dospělé. Newyorský kulturní portál Culturebot označil Gob Squad za „výstřední bestii, která osobitě kombinuje performance a happeningy s audiovizuálními odkazy na popkulturu, přičemž výsledkem je výjimečně nádherný a působivý svět“.

Je mi devatenáct. Co umím? Vyspat se s klukem a neotěhotnět

„Nejdřív hrajeme sami sebe a pak postupně stárneme,“ popisuje herec Robbe Langeraert. Podle režiséra a spoluautora představení Simona Willa zrcadlí představení ty, co sedí v hledišti, publikum vidí v dětech samo sebe. Od dětské spontánnosti a možná i naivity až k neupřímnosti i zoufalosti čtyřicátníků.

Reportáž Pavly Sedliské (zdroj: ČT24)

Zoë, jednu z hereček, zastihne uprostřed jejích čtyřicátých narozenin. Stojí s příšerným účesem mezi hosty, kteří se jí neodváží říct pravdu. Ráda by si po rozvodu zatančila, ale obtloustlí známí se buď přou o značku vína, nebo o mobily. „Když jste dítě, očekáváte toho od budoucnosti tolik. Ale když vyrostete, všechno je jinak. Život už není taková legrace, jak jste si mysleli,“ říkají Ramses de Ruyck a Tasja Doom.

Odvážné a originální představení sbírá ohlasy po celém světě. Je to nejkrásnější a nejpravdivější hra roku, minimálně pro ty po čtyřicítce, píše německá kritika. Představení mělo premiéru na jaře v Berlíně. Z Prahy zamíří do Itálie nebo Jižní Koreje.