ČT dnes nabídne Vachkův dokument o Pražském jaru

Praha - V roce 1968 nabídli Karel Vachek a jeho spolupracovníci - kameraman Jozef Ort-Šnep, zvukař Zbyněk Mader, střihačka Jiřina Skalská a dramaturg Václav Borovička - divákům v kinech zcela neobvyklý pohled do zákulisí Pražského jara. Na svou dobu velmi otevřené svědectví Spřízněni volbou o politické atmosféře a volbě generála Ludvíka Svobody prezidentem uvede dnes v repríze od 23:10 ČT 2.

Spřízněni volbou je jeden z nejvýznamnějších filmových dokumentů o historii Československa. Získal cenu na MFF Karlovy Vary, dvě hlavní ceny na Mezinárodním festivalu krátkých filmů v Oberhausenu, v roce 1990 byl oceněn Zlatou kamerou na festivalu v Berlíně.

„Deset filmovacích dnů s Dubčekem, Šikem, Smrkovským, Goldstückerem, Císařem, Svobodou a s dalšími mezi 15. a 30. březnem 1968. Kamerou Eclair (16mm), spojenou synchronizačním kabelem s magnetofonem Nagra, bylo získáno 6 hodin 20 minut hrubého synchronního záznamu, z něhož byl sestaven obraz čtrnácti dnů, jež předcházely volbě prezidenta Československé socialistické republiky“ - tyto dvě věty jsou součástí úvodních titulků jednoho z nejzajímavějších českých dokumentárních filmů.

Podle autora dokumentu Karla Vachka by se dal film označit jako „smíchový dokument“, protože všichni jeho účastníci byli vlastně k smíchu. „Ovšem protože tak tragicky skončili, vzbuzují v nás zároveň slzy. Všichni byli zděšení, ale když nastane přelomová doba, tak vás její účastníci k sobě pustí. Ta doba trvala půl roku, po roce 1969 všichni zbylí začali kontrolovat svoje pozice a už k sobě nikdo nikoho nepustil,“ přibližuje atmosféru doby Vachek.

Autenticita třiaosmdesátiminutového snímku je i po čtyřiceti letech velmi silná. Historický odstup dává dnes svědectví dokumentaristů z někdejšího Krátkého filmu ještě jinou dimenzi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 20 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
včera v 11:35

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...