Česká cena za architekturu si pro nominace došla na pohřeb i na pivo

Rodinné domy a vily převládají, ale dobrou architekturou může zaujmout i smuteční síň, kaple, sportoviště, kino, stanice lanovky, pivovar nebo botanický labyrint. Česká cena za architekturu takových počinů našla třiatřicet. Držitele hlavního ocenění z nominací vybere 19. listopadu. Předtím i poté se vybrané projekty představí na výstavách. Všechny nominace si můžete prohlédnout i ve fotogalerii tohoto článku.

Soutěž vyhlašuje Česká komora architektů. Zapojit se do ní mohou stavby realizované na území Česka v posledních pěti letech, aktuálně tedy v období let 2013 až 2017. Do letošního, třetího ročníku se přihlásilo 145 děl, užší nominace z nich vybrala mezinárodní porota.    

Cena chce sloužit k propagaci kvalitní české architektury. Tu hledá všude – mezi velkými komplexy a nákladnými stavbami i drobnými, třeba i dočasnými díly, aniž by je škatulkovala do kategorií. První ročník tak vyhrál liberecký bytový ateliér Zen-houses, o rok později nejvíce zaujal Archeopark Pavlov

Z třiatřiceti letošních nominací vzniklo díky veřejným investicím jen sedm staveb, ostatní mají soukromého investora. Loni byl přitom poměr vyrovnaný. Vedle staveb se do výběru dostaly také dvě realizace ve veřejném prostoru: obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli a Botanický labyrint, tedy umělecký koncept z devíti set rostlin, který loni ozvláštnil prostranství před Národním divadlem. 

Nejvíce realizací z letošního výběru stojí v Praze (osm), pět jich lze najít ve Středočeském kraji, se čtyřmi uspěl Jihomoravský kraj. Mezi autory nominovaných staveb jsou jak zavedená jména, tak mladí talentovaní tvůrci. Ze dvou děl v užším výběru se můžou těšit Stempel & Tesař architekti (díky přestavbě řadového domku v Praze a rekonstrukci mlýna na Slapech) a také ateliér ADR s. r. o., jenž se v předchozím ročníku zařadil mezi finalisty díky proměně Javornické palírny. Tentokrát architekti Petr Kolář a Aleš Lapka zaujali prací na minipivovaru Trautenberk v Malé Úpě a horské boudě Černá voda.

Architektura na výstavách

Nominovaná díla představí Česká komora architektů v regionech. Putovní výstavu jako první uvidí od 13. června zájemci v Centru stavitelského dědictví v Plasech, poté se od začátku července přesune na festival Smetanova Litomyšl, v srpnu pak na Slavonice Fest. Po slavnostním vyhlášení vítěze 19. listopadu se pak Česká cena za architekturu představí v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
před 5 mminutami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 1 hhodinou

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 23 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
včera v 11:26

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...