Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku
Čtyřiašedesátiletý kritik íránského režimu Panahí v sobotu dostal v Cannes hlavní festivalovou cenu, Zlatou palmu, za svůj nejnovější film, který je uváděn pod anglickým názvem It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda) nebo pod francouzským Un simple accident (Prostá náhoda). BBC snímek popisuje jako „naštvaný, ale zábavný thriller o pomstě, který si bere na mušku represivní režimy“.
V politickém dramatu navíc vystupují nezahalené herečky, což je v rozporu se zákony islámské republiky. Oceněný snímek Panahí natočil tajně, v jeho rodné zemi pro něj platí zákaz natáčet.
Slova francouzského ministra urazila Írán
Šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot po udělení ceny Panahímu kritizoval Írán. „Džafar Panahí v gestu odporu proti útlaku íránského režimu získal Zlatou palmu, která oživuje naději pro všechny bojovníky za svobodu na celém světě,“ napsal Barrot na platformě X, čímž vyvolal hněv Teheránu.
„V návaznosti na urážlivé poznámky a nepodložená obvinění francouzského ministra zahraničí vůči Íránu byl na ministerstvo (zahraničí) předvolán chargé d'affaires v Teheránu,“ uvedla v neděli oficiální íránská tisková agentura IRNA.
Írán podle agentury odsoudil údajné zneužívání filmového festivalu v Cannes francouzskou vládou „k prosazování své politické agendy proti islámské republice“.
Panahí byl v Íránu vězněn, návratu se přesto nebojí
„Nejdůležitější je teď naše země a svoboda naší země,“ zdůraznil Panahí při přebírání ceny. „Spojme své síly. Nikdo by se nám neměl opovažovat říkat, jaké oblečení máme nosit, co máme dělat nebo co nemáme dělat,“ vyzval z pódia v Cannes své spoluobčany z teokratického státu.
Panahí ve snímku i na základě vlastních vězeňských zkušeností líčí příběh bývalých odsouzenců uvažujících, že se pomstí svému někdejšími trýzniteli. Režisér uvedl, že postavy byly inspirovány rozhovory s vězni a „příběhy, které mi vyprávěli, násilím a brutalitou íránské vlády“.
Režisér byl v Íránu dvakrát vězněn – šestaosmdesát dní v roce 2010 a téměř sedm měsíců v letech 2022 až 2023. Filmového festivalu v Cannes se nyní zúčastnil po patnácti letech, kdy nesměl opustit Írán. V sobotu novinářům řekl, že nemá strach z návratu do vlasti.
Jeho vítězství v Cannes íránská státní média ignorovala, místo toho se zaměřila na informování o státem podporovaném filmovém festivalu Resistance, uvádí stanice France 24. Íránská zpravodajská agentura Fars naznačila, že výběr poroty v Cannes byl politicky motivovaný.
Po festivalech Oscar?
Panáhí je teprve druhým režisérem, který obdržel Zlatou palmu. V roce 1997 toto ocenění získal Abbás Kiarostamí za Chuť třešní. Panáhí je už držitelem Zlatého medvěda z festivalu v Berlíně za film Taxi Teherán a Zlatého lva za snímek Kruh, uvedený v Benátkách v roce 2000.
Po hattricku ocenění z prestižních festivalů se očekává, jestli nebude následovat i nominace na Oscara. Čtyři z posledních pěti vítězů Zlaté palmy se do nominací dostali, a jihokorejský Parazit oscarovou sošku dokonce vyhrál.