Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření dál klesá

Praha - Stavební spořitelny poskytly letos za tři čtvrtletí úvěry za 33,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o téměř 12,1 miliardy korun méně. Stále klesá i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně zvýšení cílových částek. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských stavebních spořitelen.

Za tři čtvrtletí spořitelny uzavřely přes 516 000 nových smluv, zatímco loni za stejné období téměř 593 000 smluv. Počet nově uzavřených smluv vzrostl meziročně pouze Českomoravské stavební spořitelně, ostatním klesl. Zároveň všem spořitelnám klesá cílová částka u nových smluv - celkově tato suma činila ke konci září necelých 156 miliard korun, zatímco loni byla přes 193 miliard korun. V případě úvěrů zaznamenaly pokles všechny stavební spořitelny. Nejvíce objem nových úvěrů klesl Wüstenrot stavební spořitelně a Raiffeisen stavební spořitelně. 

Podpora bude nejvýše 2 tisíce korun

Na počátku září Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila hlasy koalice vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy a zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun.

Ministerstvo financí připravuje i další změny. Navrhuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli od roku 2013 získat jen ti, kteří ji využijí na bydlení, nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny. MF chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky.

Změny ve stavebním spoření mají své zaryté odpůrce 

V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka nebude podle návrhu limitována ve způsobu využití peněz. Banky s nimi budou moci nakládat stejně jako s jinými primárními vklady. Navrhované změny podle výkonného ředitele Evropského sdružení stavebních spořitelen Andrease Zehndera povedou fakticky k likvidaci celého systému stavebního spoření v ČR.

Vydáno pod