Zájem o chytré hodinky pro děti roste. Rodiče přes ně hlídají jejich pohyb i šikanu

Největší tuzemské obchody s elektronikou hlásí v meziročním srovnání zvyšující se zájem o chytré hodinky pro děti. U některých se prodeje zvedly až o dvě stě procent. S končícím školním rokem pak prodejci očekávají další nárůst. Rodiče hodinky nekupují svým dětem jen pro radost, ale také kvůli sledování jejich pohybu. Někteří s nimi chtějí i nahrávat případnou šikanu ve školách. Tam používání chytrých hodinek zatím podle ředitelů problémy nezpůsobuje a ani ministerstvo školství pode informací ČT jejich omezení neplánuje.

„Nárůst se týká nejenom základních, ale i pokročilejších modelů,“ uvádí mluvčí společnosti Datart Olga Dolínková. Podobný trend hlásí i Pavla Hobíková z Mall Group: „Zájem o dětské chytré hodinky postupně roste, je to především širší nabídkou a příznivou cenou.“

„V loňské hlavní sezoně jsme zaznamenali meziroční nárůst prodeje dětských hodinek o více než dvě stě procent. V současné době jsou prodeje srovnatelné s loňským rokem, ale nárůst očekáváme znovu s koncem školního roku, kdy jsou často hodinky odměnou za vysvědčení,“ potvrzuje stoupající zájem mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová.

Hodinky hlídají pohyb i šikanu

Dětské chytré hodinky využívají rodiče i pro hlídání bezpečnosti svých potomků. Lze v nich například nastavit zóny, ve kterých se děti mohou pohybovat, a pokud je opustí, rodič dostane upozornění. Mimo to některé typy hodinek umí díky mikrofonu nebo kameře na dálku dítě poslouchat, a případně pořídit záznam dění.

„Chtěli bychom, aby hodinky měly možnost volání, GPS lokace, ale také odposlechu na dálku z důvodu podezření na šikanu ze strany učitele. S jakými hodinkami máte dobré zkušenosti?“ ptá se maminka ostatních rodičů na sociální síti ve skupině Montessori nápady, rady a zkušenosti. Na svůj příspěvek dostává řadu odpovědí. Není podle nich první, kterou možnost pořízení záznamu přes chytré hodinky napadla.

Pořizování záznamů ve školách budí dlouhodobě otázky, v některých případech je ale možné. „Co se týče případného nahrávání, tak to je samozřejmě vždy zásah do osobnostních práv daného člověka. Pokud by však nahrání učitele nebo jiného žáka proběhlo za účelem pořízení konkrétního důkazu o šikaně, je takový postup z právního hlediska přípustný,“ vysvětluje advokát se specializací na školské právo Filip Rigel.

Bezpečnost, nebo kontrola?

Chytré hodinky ale své konkrétní místo ve výuce zatím nenachází. „Vzhledem k jejich funkcím je užitná hodnota hodinek oproti chytrému telefonu značně omezená. Jsou samozřejmě dobré pro monitorování, zda jsou děti v pořádku. Vidím tam ale možné výchovné riziko v situacích, kdy rodiče nedokážou najít správnou míru nutné kontroly dítěte, a chvíle, když už je z jejich strany té kontroly moc,“ podotýká odborník na vzdělávání ze společnosti EDUin Bohumil Kartous.

Kromě ojedinělých případů chytré hodinky u dětí ve školách podle oslovených ředitelů zatím problémy nezpůsobují. „Dosud jsme s chytrými hodinkami řešili pouze jeden drobný problém a školní řád, který používání chytrých telefonů ve škole zakazuje, kvůli tomu upravovat nebudeme,“ říká ředitel základní školy v Ostrově Martin Fous.

Naopak ředitelka pražské Základní školy Angel na Praze 12 Iva Cichoňová si využívání moderní techniky v hodinách chválí: „Chytré telefony a školní tablety mohou žáci při výuce používat, pokud je k tomu vyzveme, takže ani s chytrými hodinkami u nás žádný problém není.“

Ministerstvo školství zatím žádnou plošnou úpravu používání chytrých hodinek ve školách neplánuje. „Daná věc je zcela v kompetenci jednotlivých škol,“ sdělila na dotaž ČT mluvčí ministerstva Aneta Lednová. „Díky nedávné změně zákona školy dnes mohou regulovat používání mobilních telefonů i chytrých hodinek samy školním řádem, což dříve nebylo možné,“ dodává Rigel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 28 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 14 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 15 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 16 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...