Volkswagen po středečním výpadku obnovuje výrobu

V německém koncernu Volkswagen přes noc odstranili poruchu počítačové sítě. Výroba v závodech, které se kvůli ní ve středu zastavily, se tak začala postupně obnovovat. Agentuře DPA to ve čtvrtek ráno řekl mluvčí firmy. Součástí koncernu je i Škoda Auto. Událost podle agentury Reuters zdůraznila zranitelnost infrastrukturní sítě největšího výrobce automobilů v Evropě.

„Problémy s IT infrastrukturou v síti Volkswagenu se v noci vyřešily a síť opět stabilně funguje,“ uvedl mluvčí. „V současné době provádíme restart dotčených aplikací. Globální výrobní síť je v provozu a očekává se, že výroba se obnoví podle plánu,“ doplnil.

Jednotlivé systémy podle mluvčího mohou být v přechodné fázi stále narušené. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by problémy byly způsobeny vnějšími vlivy.

Porucha informačních technologií ve středu ochromila centrální síť Volkswagenu. Výroba se zastavila v několika závodech včetně Wolfsburgu, Cvikově, Emdenu a Osnabrücku. Zasaženy byly také závody na výrobu součástek v Braunschweigu, Salzgitteru a v Kasselu. Problémy hlásila i dceřiná společnost Audi.

„Výroba vozů a komponentů v českých závodech automobilky Škoda Auto nebyla síťovým výpadkem narušena z důvodu probíhající inventury a státního svátku,“ sdělila mluvčí automobilky Ivana Povolná.

Podle listu Handelsblatt se potíže týkaly i prodejny automobilů a amerického závodu v Chattanooze. Podle poskytovatele IT služeb zodpovědného za firemní sítě šlo o celosvětové narušení. Ve Wolfsburgu zřídili krizový tým, který celou noc pracoval na vyřešení problému.

Výzva k zabezpečení infrastruktury

Událost obrátila pozornost k bezpečnosti infrastruktury v nejvýznamnějších německých podnicích. Vyjádřil se k ní i německý ministr dopravy Volker Wissing, který vyzval k lepší ochraně. „Potřebujeme zde fungující bezpečnostní systémy,“ řekl Wissing televizní stanici RTL/n-tv. „Každému musí být jasné, že digitální infrastruktura je kritická infrastruktura,“ dodal.

Na konci srpna se s celkovým výpadkem potýkala konkurenční automobilka Toyota. Technické problémy japonského automobilového giganta vedly k úplnému zastavení výroby v Japonsku zhruba na jeden den. Příčinou závady byla zřejmě chyba v systému pro správu objednávek dílů. Později média uváděla, že příčinou byl nedostatečný úložný prostor na serverech. Kybernetický útok za incidentem podle dosavadních zjištění nebyl.

Akcie Volkswagenu ve čtvrtek dopoledne na burze ve Frankfurtu nad Mohanem ztrácely více než jedno procento. Hlavní index DAX odepisoval méně než půl procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 37 mminutami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 22 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 23 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
30. 3. 2025
Načítání...